CHP’den açıklama

Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Halk partisi yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kamuoyuna bilgi verdi. Açıklama aynen şöyle;
“Değerli Mustafakemalpaşalılar değerli katılımcılar sayın basın mensupları Mustafakemalpaşa ilçemizde yaklaşık sekiz yıldan buyana iktidarda olan AKP Belediyesi aynı hükümetteki anlayışını, ilçemiz Belediyesinde de sürdürmekte konulara parmak üstünlüğü anlayışı ile bakmakta.Ve kararları bu doğrultuda almaktadır. Farklı fikirlere farklı görüş, ve önerileri haklıda olsa dikkate aldığı yoktur.
Biz CHP olarak Belediye meclisi üyelerimiz ile ilçemizin toplumsal taleplerini hemen her ay meclis toplantısında Belediye Başkanı ve meclis üyelerimizin dikkatine sunduk. Vatandaşlarımızın taleplerini şikayetlerini Belediye ye aktarmaktayız.
Bunların bazılarını kamuoyu ile paylaşmak ihtiyacı içersindeyiz. Büyükşehir yasası nedeniyle bazı konulurda yetki bizde değil. Büyükşehir’de cevabı verilmektedir. Bu cevap ne bizi ne vatandaşı tatmin etmemektedir.
Çünkü Büyükşehir Belediyesi de ilçemizdeki gibi AKP’lidir. Büyükşehir hizmetlerini sahiplenmesini biliyorsunuz o zaman gelen eleştiri ve talepleri de Büyükşehir adına alıp gereğini yapmalısınız.
Biz tespitlerimizi kamu huzurda aktaralım muhatap kim ise çözsün veya bilgilendirsin.
-İlçemizde son aylarda kaldırım parası diye adlandırılan nasıl hesaplandığı belli olmayan Belediyede de cevap verebilecek muhataba ulaşılamayan, emsale uymayan, bazen aynı gayri menkule birden fazla tahakkuk ettirilen, ödemeler vatandaşa gönderilmektedir. Özellikle miras intikalinde aynı gayri menkulün toplam ödemesi kadar her varise ayrı ayrı ancak toplam meblağ ihbarnamesi gitmektedir. Metre karesi hangi mevkiye hangi ölçüde çıkartıldığı belli değildir.
-İlçemizin çevresinde bolca bulunan içme suyumuz ticari beklentilerle bir yanda satılırken öbür yanda vatandaşlarımıza çok yüksek bedellerle su içirtilmektedir. Suyun m3 fiyatının dışında faturaya ilave edilen farklı gerekçelerle suyun m3 fiyatı 1 m3 için 28 TL 50 kuruş, ödemesi çıkartılan ispat faturası elimizdedir. Bu mantık az su kullananın m3 dışındaki bedel toplamları ile artırıldığından, az kullanan cezalandırılmaktadır.
-İlçemiz kanalizasyon sistemi 1970 yıllarda CHP’li Belediye Başkanı MAHMUT ÇOLAKOĞLU tarafından inşa edilmiş o yıllardan bu yana gerek ilçemiz yerleşim alanı gerekse nüfusumuzun üç dört kat artmasına rağmen yine  aynı ana hatlara ilave yada baypas yapılarak idare edilmektedir. Her yağmur ve karlı ortamda kanalizasyon ihtiyaç ve sıkıntısı kendini göstermektedir.
-İlçemizde yıllardır çözülemeyen trafik sorunumuz için ciddi bir hamle henüz yoktur. Oysa her geçen gün trafik sorunu çıkmaza girmektedir. İlçemiz yerleşiminin iki yakada kurulu olması, tek noktadan birleşiyor olması yeni değildir.On dört yıldan beri Belediyemiz ve AKP hükümetleri çözememiş bir sure önce sözüm ona çözüm için para ödeyerek ŞEHİR İÇİ TRAFİK CÖZÜM PROJESİ” yaptırmış paralarda heba olmuştur. Çözüm için illa paralı projelere de gerek yoktur. Söylendiği gibi mezbaha tarafına yapılacak bir köprü yalnız başına sorunu çözmeye yetmeyecektir. Buradan  ve bu  günden uyarıyoruz daha farklı alternatiflerde gerekir. Yarın daha fazla ihtiyaç duyulacak otoparklaşmanın bu günden hazırlığı yapılmalıdır. Orta mahalle, Lalaşahin yerleşim alanı dışlarından geçecek Devecikonak yoluna bağlanacak bir başka köprü ve çevre yoluna da ihtiyaç vardır.
Kaymakamlığımızın girişimleri ile başta Belediyemiz, siyasi partilerimiz ve diğer katılımcı kuruluşların destekleri ile şehir içersindeki at arabacılarının kaldırılmasını doğru buluyoruz.
-İlçemiz şehirlerarası terminal ile yolculuk yapanlar için çok kötü hizmet vermekte olup ilçemize yakışmamakta bu kadar yıl iktidara rağmen ve bu günkü çağda çok iptidayı halde olan şehirlerarası otobüs terminalinin en kısa zamanda modern bir terminale kavuşturulmalıdır.
-Şehirlerde   Heykel Meydanları o şehrin yüz akıdır. Şehir için bir intiba verir. İlçemiz Heykel Meydanı en kısa zamanda modern bir hale kavuşturulmalıdır.
-Belediyemiz gayri menkul satış rekoru kırmaya çalışmaktadır. Köylerin mahalleye dönüşmesi üzerine köylerimizden Belediye ye intikal eden gayri menkuller Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi AKP’li Belediyeler buraları satarak Belediyelerini gelir kaynağı olarak kullanmaktadırlar. Oysa bu köy ve belde halkları o gayri menkulleri nasıl edindikleri her birinin ayrı ayrı saygı değer anılan veya köy ve belde halkının büyük maddi fedakarlıkları ile edinilmiş gözleri gibi baktıkları ortak malları idi. Bugün sattığınız her tarla, arsa, benzinlik, bina, unutmayın ki o köylülerin vicdanini sızlatmaktadır. İlçemizde yayımlanan her gazetede neredeyse bir satılık köy intikali  gayri menkulü uzun listeleri ile görmekteyiz. Bunun yanında Belediyemizin ilce sınırları içersinde top söğüt mevkiinde iki parsa tarlası daha yeni ihaleye çıkarıldı eski para ile sekiz trilyona üstelik belediyemiz bir yıl öncede bankalardan eski para ile yedi bucuk trilyon borçlandığını biliyoruz.
Peki bu paralar nerelere gitmektedir. Sekiz yılda ortada kaloriferi olmayan yeni yapılan belediye hizmet binası bulunmaktadır. Bu bina da beş yıl önce yapılıp bu gün yetmediği gerekçesi ile ek hizmet binaları kiralanmıştır. Oysa bu gelir ve borçlanmalarla çok daha fazla yatırım ve hizmetler yapılmalıydı.
Belediyemizin sıkça öğündüğü esnaf çarşısı teknolojinin bu gün geldiği ve maliyeti ile çok ta büyük bir proje değildir. Size göre büyük proje dediğiniz aydınlatmasını dahi doğru dürüst yapamadığınız köprünün makyajlanmasını söylemeyin lütfen veya maliyetini de açıklayın o zaman.
-Tarlasını dükkanını muhtarlık aracını sattığınız köylerin tuvaletlerini  bari temiz tutup aydınlatmasını sağlayın.
-Belediyemizin çok öğündüğü uğurböcekleri projesini de merak ediyoruz kaç AKP yandaşınız maaş alıyor, belediyenin bunca yeri varken kaç tane kiralık bina kullanıyorsunuz ve bu binalara kaç TL kira ödüyorsunuz üstelik bu eğitim programını halk eğitim merkezleri yapıyor zaten.
-Belediye sporun hangi dallarda faaliyet gösterdiğini, varsa başarılarını elbette belediye sporun bütçesini belediye spora, yardim yapanları miktarlarını kaç AKP yandaşının gereksiz yere belediye spordan  maaş aldığını merak ediyoruz. Belediye sporun başkan ve yöneticilerini de merak ediyor öğrenmek istiyoruz.
-AKP’nin yaptığı doğru yatırımlarından birisinin Döllük-Güllüce sulaması diye adlandırılan kapalı sulama sisteminin  yıllarca suren yapım çalışmaları nihayet bitti ve deneme çalışması yapıldı ancak daha deneme aşamasında bu sistemden su alan mahsullerin sararmaya bozulmaya başladığı tespit edildi. Söylenilen o ki bu suda aşırı bor atiği tespit edildiğidir. .Oysa Marmara’nın GAP’i dediğiniz bu sistemin suyu tahlil yapılmadı mı öyle ise şimdi derhal önlem alınması gerekiyor.
-1970’li yıllarda yapılan ilçemiz ve kısmen Karacabey ovasını sulayan su kanaletleri çok eskidi fazla su kaybı yanında çiftçinin maliyetini de etkiliyor.
-AKP Tarım politikaları ile Çiftçiyi bitirdiniz çiftçilik yapanlar ne ekerse eksin mahsulüne iyi bakıp iyi ürün alsa da Pazar yok emeğinin karşılığını alamıyor hatta zarar ediyor. Ova köy çiftçisine yıllardır pirinç ektirmiyorsunuz, pancar ekenleri kazanamaz hale getirdiniz. Susurluk Şeker fabrikasını kapattınız veya üretimini dururdunuz. Mustafakemalpaşa pancar teslim kantarını kapatınız Mustafakemalpaşa pancar üreticisini uzak mesafedeki pancar teslim yerlerine zorluyorsunuz.
-Ovaazatlımız ürettiği toz biber ile meşhurdur önce ki yıllarda kendi imkanları ile kendi biberini toz haline getirebiliyordu Ovaazatlı’ya büyük maliyetlerle kurutma tesisi yaptınız üretici size güvendi ancak siz bu tesisi yeteri ölçüde Biber üreticisinin hizmetine sunamadınız.
-Suuçtu da sosyal tesis yapıyoruz reklamları ile ve çevreci dernek baskanları ile temel attınız sonra ne olduysa çevrecilerin tepkisi veya ERDEMLİ belediyecilik gerekçesi ile inşaatı durdurdunuz biz merek ediyoruz durdurmanın altında başka hangi söyleyemediğiniz gerekçeler var.
-AKP işçi bulma kurumuna döndü. Bu gün taşeronda bile çalışmak isteyenler AKP’ye üye olmak mecburiyetinde bırakılıyor hiçbir devlet dairesine AKP desteği olmadan işe girilemiyor, hiçbir muhtar AKP dışına bir partili olamıyor ilişki kuramıyor.
UNUTMAYIN Türk siyasi tarihine bir bakın dün ne halde bu gün ne halde, tarihe gömülmüş. bir çok parti göreceksiniz o partilerde kendi iktidarları döneminde şimdi sizin yaptığınızı yapıyorlardı ama yok oldular. Ne yapsın vatandaş SİZİ ÇOK SEVDİĞİNDEN DEĞİL MECBUR BIRAKILDIĞINDAN seviyormuş gibi yapıyor. Kamuoyuna duyurulur saygılarımızla.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir