CHP’de önemli sınav

Karacabey Cumhuriyet Halk Partisi’ni atağa kaldıran İlçe Başkanı Orhan Karabaş, Cumartesi günü önemli bir sınavdan geçti.
           Deniz Baykal’ın istifa etmek zorunda kalmasının ardından tabanın baskısıyla, firesiz denilebilecek şekilde oluşan bir ittifakla CHP Genel Başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nu Karacabey’e getirebilme başarısı göstermesi nedeniyle Karabaş’ı kutlamak gerekir.
            CHP’nin kaptanlığına geleli henüz 2,5 yıl olmasına karşın oyların yüzde 5’lerden yüzde 25’lere yükselmesinde önemli rol oynayan emekli eğitimci Orhan Karabaş’ın işine iyice ısındığı ve miting kültürü pek gelişmemiş olan Karacabey’de, iktidar yürüyüşüne çıkmış bir Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’na ev sahipliği yaparken girdiği sınavdan başarıyla ayrıldığını söyleyebiliriz.
            Bu meydanda rahmetli Turgut Özal’ı, Erdal İnönü’yü, Süleyman Demirel’i, Mesut Yılmaz’ı da konuk ettik. Hiç birisinde Kılıçdaroğlu’ndan daha fazla kalabalık göremedik.
            Gandi’nin gelişi, tatil dönemine, çiftçinin yarım saat bile tarladan ayrılamayacağı zamana ve havanın da 40 dereceye yakın sıcakla kavurması gibi olumsuzluklara rastlamasına karşın toplanan 2 bin 500 civarındaki kalabalık azımsanacak rakam değildir.
            Halktaki coşku ve kararlılığı düşünecek olursak, hiçbir liderin topluluğunda görmediğimiz bir fotoğrafın yansıması şeklinde değerlendirme yapabiliriz.
            Orhan Karabaş’ın önderliğindeki CHP İlçe Yöneticileri bana göre sınıfı geçmiştir.
         Gandi’den inciler
         Gandi Kemal’in Genel Başkan seçilmesiyle büyük bir rüzgar yakalayan ve iktidar alternatifi olan CHP’de klasik söylemler değişmiş gibi.
            Karacabey’de başbakan gibi karşılanan Kılıçdaroğlu CHP’ye yeni bir görüntü kazandırmış.
            Laiklik ve Atatürkçülük edebiyatı yapmayan Kılıçdaroğlu’nun dürüstlüğü, halkçılığı, yolsuzluğu, yoksulluğu ve temiz siyaset anlayışını öne çıkarması dikkat çekici.
            CHP lideri halk diliyle konuşuyor ve halkla çok çabuk iletişim kuruyor. Sempatik yapısıyla, güven veren duruşuyla, “Siyaset aracılığıyla zenginleşmeyeceğim” sözüyle bol bol puan topluyor.
            Siyasetin kirlilikten kurtarılması, yalanın-talanın kalkması, demokrasinin ve demokratikleşmenin ancak o zaman yeşertilebileceğinin altını çizmesi Kılıçdaroğlu’nun doğru bir çizgide yürüdüğünü gösteriyor. Kılıçdaroğlu’nun “Ben” yerine sürekli “Biz” sözcüğünü kullanması ekip çalışmasıyla başarının daha kolay yakalanabileceğinin mesajlarını veriyor.
            Çok da doğru yapıyor.
            Gandi Kemal Karacabey’de az konuştu, ancak öze girdi. Kıvırmadı. Demagojiye kaçmadı. Yerine getirilebilecek sözler verdi. Hiç sıkmadı. Bol bol alkış ve beğeni topladı.
            “Oylarınız Hayırlı Olsun” mitingine önceden duyurulan saatte gelmesiyle Karacabeylilerden tam puan aldı.
            Liderleri, bu güne değin en az bir saat beklemeyi alışkınlık yapan seçmenin duygularında güven tazeleyen Kılıçdaroğlu, “Çalmayacağız, çaldırmayacağız. İnsanlar arasında ayrım yapmayacağız. Yoksulun sömürülmesine izin vermeyeceğiz. Emekliyi birinci sınıf vatandaş yapacağız. Çiftçiyi, işçiyi, memuru, esnafı, sanayiciyi ezdirmeyeceğiz. Türkiye’deki kirli siyasete son vereceğiz. Terörü biz kurutacağız. Adalet için koşacağız. Türkiye’deki barış ortamını biz sağlayacağız” diye konuşmasını özetlerken, inandırıcı bir görüntü verdi.
         Mustafakemalpaşa Çeltikçi Beldesi
            Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karacabey’den Mustafakemalpaşa’nın Çeltikçi Beldesi’ne geçti.
            Seçim otobüsünde yer alan CHP’nin ağır topları; Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Abdullah Özer, Parti Meclisi Üyesi İzzet Çetin, TBMM İdare Amiri Ahmet Küçük, Bursa Milletvekilleri Onur Öymen, Kemal Demirel, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İl Başkanı Gürhan Akdoğan, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Gürkan Esen, Karacabey İlçe Başkanı Orhan Karabaş ile birlikte Çeltikçi Beldesi’ne çağ atlatan Belediye Başkanı İzzet Dede’nin halka huzur veren tesislerini hizmete açtı.
            Günlük 15 ton arıtılmış içme suyu üreten tesisleri, Hasan Pekpınar Çocuk ve Gençlik Parkı ile Halı Sahanın kurdelesini kestikten sonra, Çeltikçi Belediyesi Dobitop Basketbol Şenliği’ni başlatan Gandi Kemal domates tarlasında kır işçileriyle söyleşi yaptı. Deniz Gezmiş’lerin idam fermanını imzaladıktan sonra kalem kıran Ankara 1 No.lu Sıkı Yönetim Komutanlığı Mahkeme Başkanı Emekli Tuğgeneral Ali Elverdi’nin Koşuboğazı Köyü’ndeki köy kahvesinde köylülerle birlikte çay içti.
            İçtenlikli konuşmasıyla hayırseverleri iştahlandıran Gandi Kemal, Koşuboğazı’na damgasını vurduktan sonra, Çeltikçi’de 2 bin 500’ün üzerindeki seçmene seslenirken, dürüst bir politikacının nasıl olması gerektiğinden örnekler sergiledi.
            Seçmen üzerinde yüzde 100’e yakın etkili oldu diyebilirim.
            Kılıçdaroğlu’nun Mustafakemalpaşa’da da çok beğenildiğini dile getirebilirim.
            Mustafakemalpaşa’da partiyi gençleştiren Genç Başkan Gürkan Esen’in başarılı organizasyonlardaki imzasını görmezden gelmeyelim.
            Gürkan Esen CHP’yi Mustafakemalpaşa’da tırmanışa geçirirken üst üste dört kez seçilen ve bu görevi 17 yıldır başarıyla yürüten Çeltikçi Belediye Başkanı İzzet Dede ile Karacabey İlçe Başkanı Orhan Karabaşa’a İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın teşekkür ettiğini ve sıkı sıkı sarıldığını söyleyelim.  
            Kılıçdaroğlu Karacabey ve Mustafakemalpaşa’dan rüzgar gibi geçerken, arkasında bıraktığı yığınların umudu olmayı başardığının altını çizelim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir