CHP ve DP çelenk sundu

Bu yıl 89. yılı kutlanan Cumhuriyet Bayramı törenine
yasaklar damga vurdu.
Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve belediye Başkanlığı’nın çelenk koymasına izin verildi. Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Partisi Atatürk Anıtı’na çelenk koymak isteklerini bir dilekçe ile kaymakamlığa bildirdi.
Törenin başlamasına yarım saat kala kaymakamlık makamına sundukları izin dilekçesinin olumsuz raporu partilere ulaştı.
Buna rağmen Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Parti İlçe Teşkilatları Atatürk Anıtı’na çelenk sundular. CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen yaptığı açıklamada; “Cumhuriyet’e gönül vermiş ve Atatürk
devrimleriyle aydınlanan yoldan bir adım bile sapmadan ilerleyen çok değerli yol arkadaşlarım, hepimizin 29 Ekim Cumhuriyet bayramını en içten dileklerimle kutlarım.
Ulus olarak birlik ve beraberliğimizi perçinlediğimiz, milli bayramlarımıza bahane sebeplerle yasaklamalar getirilmesi bizleri derinden yaralamaktadır. Yaşanan bu son olaylar neticesinde
halk Türkiye Cumhuriyeti’nin genleriyle oynanmak istendiğinin farkına varmış ve hükümetin sergilediği bu tutuma tepkisiz kalmayarak milli değerlerine sahip çıkma mücadelesine girişmiştir.
Bir ülkeyi ayakta tutan ve geleceğini güvence altına alan değerler vardır. Cumhuriyet ile kazandığımız değerleri hiç kimsenin yok saymasına izin vermeyeceğiz. Atamızın Bursa nutkundan aldığımızssorumlulukla, kararlı bir şekilde Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacak nesiller meydana getirmek en büyük hedefimiz olacaktır.
Bizler isterdik ki halkımız hiçbir engellemeyle karşılaşmadan coşku içinde milli bayramlarını kutlasın, marşlar söyleyerek yürüsün, millet olmanın verdiği haklı gururu göğsünü gere gere
yaşasın; ama görüyoruz ki milli değerlere sahip çıkıyor olmak, sanki bir suça
alet olmakmışçasına engellenir oldu.
Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu günlerin gelip geçici olduğuna inanıyoruz. Biliyoruz ki halk iktidar sahiplerine gereken cevabı verecek, biliyoruz ki  bazı değerlerin değiştirilemez olduğunu iktidar sahipleri çok kısa bir zamanda  anlayacak ve bu anlamsız engellemelerden vaz geçecektir.
Bayramlarımızın bayram gibi kutlanacağı, daha güzel daha aydınlık yarınlarda yaşayacağımız bir Türkiye umuduyla bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım” dedi.
Demokrat Parti ilçe başkanı İsa Söğüt kısa ve öz konuşmasında çelenk sunma talebinin ellerine ulaştığı belgeyi göstererek “Çelenk sunma talebimiz yetkililerce anlamsız ve gereksiz bir şekilde reddedilmiştir. Bu tarihi bir olaydır. Bu tarihi olayı gelecek nesillere ibret olması anlamında bu belgeyi, çerçeve yaptırarak parti binamıza asacağım” dedi.
Tüm engellemelere rağmen, çelenklerini sunan ve tepkilerini dile getiren CHP ve DP’liler, Atatürk Anıtı’nın önünden ayrıldıktan 20 dakika sonra gümrükten mal kaçırırcasına her iki siyasi partinin çelenklerinin polis tarafından kaldırılması dikkat çekti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir