CHP Muhtarlarla buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Mustafakemalpaşa ilçe örgütü, öğretmenevinde verdiği kahvaltılı toplantıda muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman’ın yanı sıra çok sayıda muhtarın katıldığı toplantıya CHP – Bursa milletvekilleri Turhan Tayan ve Aykan Erdemir ile yeni milletvekili adayları: Orhan Sarıbal, Mustafa Şenyurt ve Erkan Aydın da katıldılar.
Toplantıda ilk konuşmayı Turhan Tayan yaptı. Bu dönemde genç arkadaşlara yer açmak için aday olmadığını belirten Tayan özetle şunları söyledi: “ Sizlerin desteği ile siyasette çok önemli yerlere geldim.
Bugün milletvekili adayı olmasam da her zaman yanınızda olacağımı bilmenizi isterim. Siz muhtarlar, seçimle işbaşına gelmiş, yaşadığınız çevrenin en seçkin insanlarısınız.
Üzerinizde uygulanan siyasi baskının farkındayım. Ama vicdanınızın sesine uyarak, hak ve adaletten ayrılmadan ve korkmadan halka hizmet etmelisiniz. Bu AKP hükümetinin 13 yılda ülkeyi getirdiği yeri görüyorsunuz. 13 yılda 12 defa borç yapılandırmasına gitmiştir. Bunlar yolun sonuna gelmiştir. Kendileri de bunun farkındadırlar. Saldırganlıkları biraz da ondandır. Arsızlık, hırsızlık ve kanunsuzlukta bunların bir benzeri daha görülmedi. Bunlar mama varsa, rant varsa, orada varlar; alın terine dayalı zahmetli işlerde yoklar.”
Milletvekili adayı Orhan Sarıbal yaptığı konuşmada iki konu üzerinde durdu: Tarım ve Büyükşehir Belediye Yasası… “ Ben önce çiftçi çocuğuyum, çiftçiyim, hâlâ ziraatla uğraşan bir üreticiyim ve ziraat mühendisiyim sonra da siyasetçiyim. 2002 yılında 66 milyonluk ülkemizde 4 milyon çiftçi vardı. Bu ülke o dönemde kendi kendine yetebilen dünyadaki sekiz ülkeden biriydi. Çiftçimizin borcu 4.1 milyar TL idi. Bugün çiftçimizin borcu 124 milyar liradır. AKP köylümüzü haciz ve icra bataklığına sürmüştür.  AB, İMF ve Dünya Bankası açıkça diyorlar ki, ‘siz koyun eti, fındık, baklagiller ve yeşil sebze dışında kalan üretimleri bize bırakın.’
Büyükşehir belediye yasasına gelince; bu yasa, açıkça bir yalan ve talan yasasıdır. Hazineye, İller Bankası’na, Köy Tüzel Kişiliğine ait tüm mal varlıklarına el koyma, imara açma, ranta dönüştürme yasasıdır. Emlak piyasasının en büyük patronları TOKİ ve Denizbank’tır. Tüketiciye verilen kredilerdeki yabancı banka payları giderek yükselmektedir. Biz çiftçinin borcunu en uzun vade, en düşük faizle yapılandıracağız. Mazotu 1.500 liraya düşüreceğiz. Çiftçinin ürettiği ürün için ne kadar mazot harcayacağı hesaplanacak ve o kadar mazotu 1.500 liradan alması için kendisine mazot fişi verilecektir.”
Diğer milletvekili adayları bugün Mustafakemalpaşa’nın pazarı olduğunu, muhtarların da işleri olabileceğini belirterek, kısa birer teşekkür konuşmasıyla yetindiler.  Saat 10,00′ başlayan toplantı 12,00’de sona erdi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir