Çerkez ve Kafkaslara el sanatları

Kafkas ve Çerkez öğrencileri yöresel saklamalı ve kuru gıda turşu, çorbalık, dondurulmuş sebze, meyve gibi ürünler nasıl hazırlanır ve bir yıl sonraya nasıl saklanır bunları öğrenebilmek için memleketlerinden ilçemiz Boğaz köye gelerek konuyla ilgili bilgiler aldı. Ev ekonomisi ve sanat eğitmeni Zeynep Peker konu hakkında konukları bilgilendirdi. Bu uygulama öğrencileri çok etkilendiği gözlendi.

Daha sonra Ebru sanatçısı Bekir Özsu’nun atölyesine giden öğrenciler burada ebru sanatının en ince detaylarını yakından izleme imkanı buldular. Daha sonra hara ve Uluabat kuş cennetine gezdiler.

Eski AK parti Bursa Milletvekili Dr Şerif  Birinç yaptığı konuşmada; “Bu uluslar arası bir projedir. Yaklaşık 70 yabancı uyruklu öğrenci Türkiye’nin değişik yerlerini gezerek bilgilendiler. Mustafakemalpaşa Boğaz köye gelerek yukarıda bahsettiğimiz çalışmalarda bulundular. Çerkez nüfusunun en yoğun olduğu ilçelerden biri olan Mustafakemalpaşa’ya bu öğrencileri getirerek tanışma ve dayanışmayı sağlamayı amaçladık. Kafkas ve Çerkez kökenli konuklarımıza Mustafakemalpaşa Çerkez kültürünü yakından tanımalarını sağladık. Kafkaslar’da yaşayan Çerkez kardeşlerimizi ülkemizde yaşayan Çerkez çocuklarıyla buluşturduk. Tanışmalarına vesile olduk” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir