ÇED toplantısı yapılamadı

Mustafakemalpaşa Kabulbaba köyünde bulunan Yeditepe Maden işletmesinin kapasitesini 15000 metreküpten 20000 metreküpe çıkarmasını öngören, köy kahvesinde yapılacak olan ÇED toplantısı köylülerin protestosuna takıldı.

Dün saat 11.00’de yapılması gereken ÇED toplantısında Köy halkı mermer ocaklarının kapatılmasını isterken ellerindeki pankartlar ile madencileri protesto ederek ÇED toplantısını yaptırmadı. ÇED toplantısının gerçekleşmemesi sonrası tutulan raporda şu ifadeler kullanıldı. Kabulbaba köyü muhtarı Fevzi Ülker’e bir örneği verilmeyen rapora Şehircilik İl Müdürlüğü; “Kabulbaba köyüne gidildi. Köy kahvesinde yapılacak olan ÇED toplantısı köy halkının toplantıya katılmaması sonucu yapılamadı” denildi. ÇED raporunun bir örneği köy muhtarına verilmezken Kabulbabalılar bu durumu Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerini yuhalayarak protesto etti. Mustafakemalpaşa DOĞADER temsilcisi Seyit Ali Geçici toplantıdan sonra yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

“2009 yılı Kasım ayından buyana mermer ocaklarının ciddi zararları ile mücadele ediyoruz. 2009 Yılında 4 adet mermer ocağı faaliyet gösterirken Kabulbaba Köyünde bugün 13 adet ruhsatlı mermer ocağı bulunmaktadır. Özellikle köy yakınında (mezarlığımızın hemen yanıbaşında faaliyet gösteren Gündoğdu Mermer ve Yüce Madencilik daha göz önünde olan ve köyümüze çok yakın olan mermer ocaklarıdır. Bu ocaklarla mücadelemiz sık sık basına konu oldu. NTV Yeşil Ekran programı, AS TV Seyyah Programında işlendi. Doğader temsilcisi ve bu köylü biri olarak 2009 yılından bu yana bu ocaklarla ilgili tespit tutanakları, yazılı şikâyetlerimiz ilgili tüm kurumlara iletildi. MİGEM, İl Özel idaresi ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile Valilik tarafından defalarca konu incelendi. Valilik açıklamalarında Yüce Madencilik firmasının faaliyetini durdurduğunu açıkladı. İl Acil Afet Kurulu incelemelerinde köyümüz yakınlarındanki bu ocakların arazide ve su kaynaklarında yarattığı zararların bir afet durumuna ulaştığını belirten rapor düzenlediler. Bu raporun gereği yapılmadı. Tam tersine mermer ocakları ödüllendirildi. Bu arada peyder pey köyümüzdeki mermer ocağı sayısı artmaya devam etti. Yaptığımız şikayetlerle DSİ ve diğer kurumlarca akar sulardan alınan numunelerde kirliliğin yüksek olduğu tespit edilmiş, işletmelere para cezası uygulandığı tarafımıza bildirilmiştir.

            2013 yılında kapanan Yüce Madencilik işletmesi yanıbaşında faaliyet gösteren Gündoğdu Madencilik tarafından alınarak Yeditepe Doğal Taş ve Madencilik olarak isim değiştirmiş. Bu isimle yıllık 15 000 m3 olan üretim miktarını 20 000 m3 olarak arttırmak üzere müracaatta bulunmuş.

            Kabulbaba Köyü tarım ve hayvancılıkla geçinir. Mermer ocaklarının Google Earth programından izlenmesinde görüleceği üzere, köy arazisi mermer ocaklarının kapladığı alandan daha küçük görünmektedir. Kapasite artırım talebinde bulunan Yeditepe Mermer Ocağının ve önceden faaliyet gösteren Yüce Mermer ocağını paşalarını artık arazi taşımıyor. Eğim nedeniyle büyük bir heyelan durumu söz konusudur. 3 km uzunluğunda bir arazi tabakası Değirmen Deresi yönünde akmaktadır. Bu heyelanla arazimizde bulunan ve köylümüzün bahçe ve tarla sulamasında kullandığı sular yok olmuş durumdadır. Bu ocaklar kütük mermeri sulu kesim denilen telle kesmektedir. Bu kesim sırasında kullandıkları sular mermer tozu yoğunlukludur. Bu suları çökeltme havuzlarında biriktirerek yeniden kullanmaları gerekmektedir. Ancak, bu işletmelerin tümü atık sularını belirli dönemlerde yağmur ve kar sularının yoğun olduğu sırada araziye ve akarsulara deşarj etmektedirler. Bu yüzden de Değirmen Deresi ve bahçeler arası sulama sularımızın tümü kirlenmiş ve büyük kısmı da yok olmuştur. Değirmen Deresi, Mustafakemalpaşa Çayının ana besleyici koludur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir