Çanakkale içinde unuttular beni!

Author Image
Yüksel Baysal
Yıl 1916…Osmanlı İmparatorluğunun Genelkurmay Başkanlığı “Harp Tarihi” diye bir dergi yayınlıyor.
Çanakkale Savaşları’nın üzerinden daha yıl bile geçmeden derginin kapağını Mustafa Kemal Atatürk’ün Kireçtepe’de çekilen bir fotoğrafı süslüyor.
Bursa Jandarma Taburu’nun ana üs merkezinin bulunduğu Çanakkale-Gelibolu-Kireçtepe şehitliğinde top mermilerinin üst üste dizilerek yapılan bir anıt bulunuyor.
Miralay Mustafa Kemal, Anafartalar çarpışmasında İngilizlerin kuzeyden kuşatmasına izin vermeyen Bursa Jandarma Taburu’nun koruduğu bölgeyi ziyaret ediyor ve tarihe geçen bu fotoğrafı çektiriyor.
*****
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı Bursa’da Zaman dergisinin iç kapağında fotoğrafın özgün biçimi var, bakabilirsiniz!
İşte sadece o fotoğraf bile Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün önemini ortaya koymuyor mu?
Siyasal önyargılarının tutsağı olmuş bir kısım tarihçi (!) Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal’in rolünü küçümsemek için ellerinden gelen yalanı söylediler, yazdılar ama onu ne Çanakkale’den ne de Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan silemediler.
*****
Ölümünün üzerinden 80 yıl geçmesine karşın Türkiye’de milyonlarca evde bile resmi bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün bir benzeri var mıdır acaba?
Dünyanın hangi devlet başkanı ölümünde bunca yıl sonra ilkeleriyle, düşünceleriyle, resmiyle ayakta durmaya devam ediyor?
Çanakkale içinde bile unutturmaya çalıştılar Mustafa Kemal’i ancak, başaramadılar.
İşte somut örneği…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir