Cami avlusunda futbol maçı!

Mustafakemalpaşa Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yazılı emirleriyle her yıl olduğu gibi bu yıl da İlçe Müftülüğü’nün organizasyonunda ilçe merkezi, belde ve 104 köydeki camide Kur’an öğrenme eğitimi yapılıyor.

Tüm camilerdeki imam, müezzin ve din görevlileri ücretsiz olarak katılan öğrencilere Kur’an okumasını öğreterek dini bilgiler veriyorlar.

Şeyhmüftü Camii’nde Cami İmamı Nevzat Yorulmaz’ın denetiminde devam eden Kur’an öğrenme kursuna katılan erkek öğrenciler, verilen aralarda cami bahçesinde futbol maçı yaparak çevreyi rahatsız ediyorlar.

Caminin yan duvarında “Cami avlusunda top oynamak yasaktır” yazılı tabela olmasına rağmen, Cami imamı Nevzat Hoca’nın duyarsızlığından yararlanan öğrenciler, çektikleri sert şutlar ve penaltı atışlarıyla cami cemaatini şadırvanda abdest alırken ve yoldan geçenleri tedirgin ediyor.

Başına ve vücuduna çarpan top darbeleriyle tökezlenip düşenler bile oluyor.

Vatandaşlar, bunun devam etmemesi için gazetemiz aracılığı ile seslerini duyurmak istiyor.

***

Hamleci Mürşit

Dünya Dama Şampiyonu hamleci Mürşit Ersöz, eski belediye başkanı Hayri Öztetikler’in 2000 yılında ilk olarak düzenlediği Türkiye Dama Şampiyonasına katılmak üzere Mustafakemalpaşa’ya gelerek şampiyona başlamadan önce dama oynanan kahvehaneleri ziyaret eder.

Kimliğini söylemeden dama oynayan iki kişi arasındaki karşılaşmayı ilgi ile seyretmeye başlar. İki kez üst üste galip gelen Mustafakemalpaşa dama ustasına Mürşit maç teklif eder. Mürşit’i tanımayan Mustafakemalpaşalı dama ustası, gülerek maç teklifini kabul eder. Otururlar masanın başına maç başlar. Mürşit Mustafakemalpaşalı rakibini soluk bile alamadan iki kez üst üste mağlup eder. Yenilen Mustafakemalpaşa’lı dama ustası, şaşkınlık içinde sorar. “Sen kimsin be arkadaş?”, “Ben Mürşit Ersöz” cevabını alan Mustafakemapaşa’lı dama ustası, “Demek ki bu ilçeye damanın hamlecisi gelmiş” diyerek dama ustası dünya şampiyonu Hamleci Mürşit’le oynadığının farkına varır ve ayağa kalkarak ustanın elini öper.

Mürşit daha sonra 2000 yılında belediyenin düzenlediği Türkiye Dama Şampiyonasına katılarak tüm rakiplerini eleyip şampiyon olur.

Hamleci Mürşit Ersöz, belediyenin 30-31 Temmuz / 1 Ağustos 2010 tarihleri arasında belediyenin kapalı pazaryerinde düzenlediği ülke geneli ve ülke dışından gelen 120 dama ustası ile yarışır ve 4. olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir