Biz ve Ana’yasa Değişikliği

Son zamanlarda bir Anayasa değişikliğidir gidiyor. Her haberi, TV programlarını, gazete haber ve yorumlarını takip ediyorum. Birçok prof., emekli hakim, savcı, köşe yazarları, yorumcuları, iktidar, muhalefet, destek veren, vermeyen tüm siyasileri de pür dikkat dinliyorum. Dost toplantıları, kahvehane sohbetlerine de kulak veriyorum. Herkes birşeyler söylüyor. Söylüyor da kimse kimsenin anlattığından birşey anlamıyor. Anlayanları tenzih ederken, en azından ben bir şey anlamıyorum, bu değişiklikte ben sıradan vatan’daşa ne verip ne aldığını.
Yaşım itibariyle 82 Anayasası’nı oylamış olarak o günleri de hatırlıyorum. Hatta kullandığımız oyları sandığa atarken kullanılan oyların rengi belli olduğundan her halde kullandığım oy sebebiyle olacak ailece birileri bizi evimize kadar takip etmişti de Allahtan daha sonraları başımıza bir şeyler gelmemişti.
Oyladığımız Anayasa, zamanın devlet başkanının bir çöpçü benden fazla maaş alıyor’u örnek göstererek biz çalışanların birçok daha önceki anayasal haklarımızı alıp götürmüştü. Öte yandan oyladığımız Anayasa, bu Anayasanın yapıcıları veya yaptırıcılarının kaydı hayat şartıyla kendi hak ve menfaatlerini ve başkanlıklarını garanti altına almışlardı. Bu garantileri bu güne kadar süre gelmiştir.
Ben sıradan bir vatandaş olarak merak ediyorum, yeni Anayasa karşısında eşit olacak mıyız? Daha önceki Anayasa eşit olduğumuzu yazdığı halde hiçbir zaman eşitolamadık. Örneğin: En temel hakkımız olan yaşam hakkımızda, hastalandığımızda kimimiz Emekli Sandığı, kimimiz SSK’lı, Bağkurlu, Özel Sigortalı gibi birçok gruba ayrıldık. Hastanelerimiz, eczanelerimiz ayrı, doktorlarımız ayrı, bizler her zaman Atatürk’ün sözünü göz önünde tutarak, bizleri Türk tabiplerinin şefkatli ellerine emanet, kendinizi Amerika, Avrupa’nın şefkatsiz tabiplerine koştunuz. Diğer yaşam alanlarında ise, bir yudumu, bir hırkayı biz çoğunluğa reva görürken, asla kendinize reva görmediniz. Bu Anayasa ile eşit olacak mıyız?
82 Anayasası zamanında en çok alınteri döken bizler, bu günlere geldiğimizde bir çoğumuz emekli olduk veya olmak zorunda bırakıldık. Kimimiz iki bin öncesi, kimimiz iki bin sonrası, kimimiz Emekli Sandığı, SSK’lı, Bağkurlu, kimimiz özel statükoya bağlı, birçoğumuz aynı gün, aynı prim ödemelerimiz olduğu halde aldığımız maaşlar hiçbirimizin aynı değil. Öte yandan bir dönem milletvekili olan, bir ay genel müdür olan, müsteşar olan şanslı kişilerin aldıkları maaşları, aramızda söz konusu olmayacak kadar uçurumlar var. Hatta bu ülke için en fazla alınteri döken SSK’lılar milli hasıla arttıkça onlar daha da fakirleştirildiler. Yeni Anayasa bunları göz önünde tutacak mı?
Daha önce yapılan yasalarla, halk tabiri taşlar bağlanıp, köpekler salındı misali, insan hakları adı altında birileri istiyor diye, caniye, eşkiyaya, hırsıza, uğursuza devlet avukat tayin ederken, biz mağdur olan vatandaşlara da sahip çıkacak mı?
Bizim halk olarak pek anlamadığımız veya bilmediğimiz birçok yüksek mahkemelerden büyük büyük savcı, hakimlerden bahsediliyor. Bu düzenlemeler yapıldığında, biz çok parası olmayan vatandaşların mahkemelere işi düştüğünde davaları daha çabuk mu bitecek? Yine çok parası olmayan bizler, mahkemelerde kanunlarımızı anlamak veya anlatmak için avukatlar tutmaktan kurtulacak mıyız? O bahsi geçen mahkemelere gönderilen dosyalar daha mı çabuk gelecekler bunu merak etmekten kendimizi alamıyoruz. Bunu da anlatın bize.
Biz halkın canını acıtan bir husus daha var. Bir şekilde bir dönem milletvekili seçilmiş veya yüksek makamlarda bulunmuş, daha sonra kaymaklı maaşlar bağlanmış, bugünlerde yurt içinde veya yurt dışında bu millet, bu vatanın yakılması için çalışan hainlere hayatları boyunca ve daha sonra bunların geriye kalanlarına ödenen paralar için bir düzenleme var mı bu Anayasada? Bunu da merak etmekten alıkoyamıyoruz kendimizi.
Biz halkız, birçoğunuzun gözünde cahiliz, aklımız ermez herşeye ama meraklıyız. Neylersiniz, gün oluyor bize ihtiyacınız oluyor, en azından seçim zamanları veya Anayasa oylama zamanları, onun için yeni yaptığınız Anayasa’nın bize ne veriyor, bizden ne götürüyor, anlatın bizim anlayabileceğimiz gibi yoksa 82 Anayasasından farkı olmaz diye geçiyor aklımızdan. Kalın sağlıcakla.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir