Birleşik Kamu- İş 12 Eylül “HAYIR”lı olsun

Birleşik kamu iş görenleri sendikaları konfederasyonu genel merkezi yaptığı açıklamada 12 Eylül de HAYIR diyeceklerini duyurdu. Genel başkan Hasan Kütük “üzeri tatlandırılmış hap” dediği anayasa paketini ve AKP yi sert bir dille eleştirdi.

            Hasan Kütük; “AKP iktidarı ‘daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi’ aldatmasını göremeyecek kadar kör değiliz” diyerek şöyle konuştu.

            “AKP iktidarının topluma “daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi” aldatmacasıyla dayattığı anayasa paketinin gerçek yargı organlarını ele geçirmek olduğunu görmemek için insanın kör olması gerekir.

            Yaşanan bu sürecin aktörleri bu değişiklik paketi ile bir yandan yandaş yargı özlemlerini gerçekleştirmeye çalışırken, diğer yandan işledikleri günahların hesabını vermemek için kendilerine koruma duvarı ve kalkan oluşturmaya çalışmaktadırlar.

            ‘üzeri tatlandırılmış hap’ gibi yutturulmak istenen bu anayasa paketinde, kamu emekçilerinin 1988’lerden başlayarak onlarca yıldır mücadelesini verdiği ‘grevli toplu sözleşmeler sendika hakkı’ yerine sadece toplu sözleşme aldatmacasının olması, milyonlarca kamu emekçisinin kaderinin siyasi iktidarın atadığı ve ‘verdiği kararlar, yargı yoluna kapalı’ olan bir kurulun insafına bırakılmış olması AKP iktidarının emek mücadelesine ve kamu emekçilerine bakışını net olarak ortaya koymaktadır.

            Ama; kamu emekçileri bu tuzağa düşmeyecektir. Vereceği ‘HAYIR’ lı kararla da bu oyunu bozacaktır.

            12 Eylül’de yapılacak referandum bir anayasa paketi oylamasını aşan bir anlam ve önlem taşımaktır.

            12 Eylülde;

            * AKP iktidarının istediği kararları almadığı için kaldırma sözü verdiği YÖK’ü ele geçirdikten sonra bu sözünü unutan,           

            *Yetkilerin kısıtlanması için kampanyalar yürütülen Cumhurbaşkanlığı Makamına Sayın Başbakan’ın kardeşim dediği Sayın Abdullah Gül seçildikten sonra yetkilerini daha da arttıran,

            * Tarafsız yayın yapıyor diye hedef haline getirilen TRT’yi AKP’nin resmi yayın organı haline getiren,

            * Ve daha birçok devletin kurumunu siyasi iktidarın kurumu haline dönüştüren,

            *Dokunulmazlıları kaldırma sözü vererek iktidara gelen, iktidara geldikten sonra verdiği sözleri unutarak dokunulmazlıklara sıkı sıkıya sarılan ikiyüzlü siyaset yapma anlayışını onaylayacağız.

            Birleşik kamu iş konfederasyonu olarak;

            * Sefalet ücretine çalışmaya mahkum edilen kamu emekçisinin,

            * Açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakılan asgari ücretli ve emeklinin,

            * Önemli bir bölümü üniversite mezunu milyonlarca işsiz gencimizin,

            * Çalıştıkları işyeri ve fabrika kapandığı için işini kaybeden ve sokağa atılarak işsizler ordusuna katılan yurttaşlarımızın,

            * Uygulanan yanlı ekonomik politikalar nedeniyle fabrikasını ve işyerini kapatmak zorunda kalan namuslu sanayi ve iş adamımızın,

            * Yakıtından ilacına, tohumundan işçiliğine büyük harcamalarla ürettiği ürünü satamadığı için bahçesinde ve tarlasında çürüyen üreticinin,

            12 Eylül de ülkemiz ve geleceğimiz için en “HAYIR”lı kararı vereceklerine ve ‘üzeri tatlandırılmış hapı’ kamu emekçilerine ve halkımıza yaşamı çekilmez hale getiren AKP iktidarına yutturacaklarına inanıyoruz.

            Birleşik kamu federasyonu,

            Dayatılan bu anayasa paketine HAYIR diyecektir.

            Kamu emekçilerinin ve halkımızın kararı “HAYIR”lı olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir