Bir Dost’tan Mektup

Author Image
Necati Özyiğit
 Saygıdeğer Dostum…
“İlçemizin daha temiz ve tüm ilçelerimizin yaşanabilir olabilmesi için, yaptığınız çalışma ve uyarıları takdirle izliyorum. Mutlaka sizden çok biliyorum demiyorum, ancak dikkatimi çeken bazı olumsuzluklara sizin ve ilgililerin dikkatini çekmek istedim. Özellikle caddelerimizin kirliliğine çözüm getirmeyi düşündüm.
Belediye temizlik işleri müdürlüğü mutlaka güzel şeyleri yapmanın uğraşısı içinde olduğundan hiç şüphemiz yok, ancak temizlemekten önce kirletmemenin önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Sigara içenlerin izmaritlerini kaldırımlara, yollara, gezindiği tüm yerlere atanlara sözüm. Ancak onlarında peki nereye atalım dediklerini de duymamazlıktan gelemeyiz. Plastik kaplara atsak yangın çıkar, su kanallarına atarsak kanalizasyon, yağmur suyu mazgallarının izmarit birikimi ile tıkanma riskleri var, bunun güzel bir örneği Şeyhmüftü cami sokağı, Ziraat Bankası karşısından girip cami yanına kadar Fetih sokağına bir bakılınca durum daha iyi görülecektir. Özellikle sigara içen vatandaşlarımıza önerimiz, sigara izmaritlerini yere atmadan önce bir an düşünmelerini rica ediyoruz, kirlettikleri yerin bir sokak değil, kendi evlerini, bahçelerini kirlettiklerini akıllarına getirsinler lütfen.
Öte yandan esnaf kardeşlerimizden de ricamız olacak, işyerlerinin önlerinde izmarit görüyorlarsa, iş yerlerinin önlerine teneke kutuları koymayı denesinler, belki az da olsa bir önlem olur. Buna rağmen hala izmaritleri yere atanlar, atacak yer bulamıyoruz diyorlarsa, kusura bakmasın tiryaki vatandaşlarımız, ya sigara içmemeyi denesinler veya kendileri bir çareler üretsinler dolayısıyla izmaritleriyle ortalığı kirletmesinler. Belki bu konularda başka çarelerde vardır mutlaka, onları da başka uygun zamanlarda yazarız. Temiz bir çevrede birlikte yaşamamız ümidi ile hoşça kalın”..
Sevgili dostum, öncelikle nazik mektubunuza teşekkür ederim. Tüm rahatsız olduğunuz konu ve önerilerinize gözüm kapalı imza atacağımı belirtirken, o kadar çevre sorunlarımız var ki, saymakla bitmez. Hele ki benimde canımın acıdığı zamanlar oluyor, örneğin, binbir emekle Belediyemizin ektiği çiçeklerin arasında, çiçek saksılarına, yol boylarındaki, ağaçların diplerine atılan izmaritler, tükürülen balgamları gördükçe, söyleyecek söz bulamıyorum. Oysa ki, etrafımızda kime sorarsan sor, hepsinin çevreciliği hepimizi gölgede bırakacak kadar bilgiçlik taslarlarda, neden uygulamada başarısız oluyoruz, işte onu anlamakta zorluk çekiyorum.
Sevgili dostum, gelecekte bu olumsuzlukları görmemek için tüm gücümle her kesime eğitim ve öğretim çalışmalarımız devam ediyor. Elbette bu yeterli değil, top yekün okullarımızda, camilerimizde ve her yerde eğitim, eğitim ve yine eğitim ve yaptırım.
Kalın sağlıcakla…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir