Biber festivali coşkulu bir şekilde son buldu

Mustafakemalpaşa Çeltikçi Belediyesi ile Çeltikçi Beldesi ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi’nin ortaklaşa düzenlediği “2.Salçalık Yağ Biberi Kültür ve Sanat Festivali”nin 2.bölümünde 2010 yağ biberi güzellik yarışması yapıldı.
           Çeltikçi Beldesi açık hava anfi tiyatro salonunda yapılan geceye Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen, İlçe Seçim Kurulu Müdürü Ali İhsan Türksoy, Karapürçek Belediye Başkanı Mehmet İlban, Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Süslü, Mustafakemalpaşalılar Derneği Başkanı Halim Çapkın, yönetim kurulu üyeleri, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Caner Palabıyık ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ataş, Bandırma Kafkas Derneği Başkanı Avukat Nadir Nar, Bandırma CHP İlçe Sekreteri Sadullah Batur, Ertuğrulgazi ve Osmangazi Yörük-Türkmen Derneği Başkanı Aydın Akman, Mustafakemalpaşa Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sülün, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Kekil Şimşek ve biber teşvik müsabakalarına katılan 38 üreticiyle merkez ve çevre köylerden yaklaşık 2 bin kişi katıldı.
            CHP ilçe Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin’in sunduğu program, Karaköylü müzisyen Özkan’ın çalıp söylediği şarkı ve türkülerle başladı.
            38 salçalık yağ biberi üreticisi tek tek isimleri okunarak 20’şer kiloluk sandıklar içinde hazırladıkları biberlerini, Sıtkı Satı, İsmail Gönülal ve Tamer Erişener’den oluşan 3 kişilik jüri heyetinin görüşüne sunduktan sonra protokol ve katılan 2 bin kişiye de teşhir ettiler.
            Gecenin 2.bölümünde podyuma çıkan 2010 yağ biberi güzellik yarışmasına katılan 11 köy güzeli, Tuğba Deniz Şahin, Elif İkizceli, Gizem Bayram, Burçin Şahin, Nazan Kayıkçı, Özge Şahin, Nazire Kayıkçı, Emine Baytekin, Şüheda Karagöz, Fatmanur Kayıkçı, Gözde Dede; 3 kişilik jüri heyeti Kamil Karayel, Nagihan Bakal ve Belgin Can’ın önünden geçerek kendilerini ve giysilerini katılan 2 bin kişiye sunarak alkış yağmuruna tutuldular.
            Yemek yarışmasına katılan 14 becerikli bayan, Ülfet Akgüneş, Şenel Eren, Sevda Şahin, Canan Şahin, Aynur Kadir, Melek Titiz, Şennur Kocabaş, Metiye Şahin, Hülya Beyhan, Zekiye Er, Nevriye Kadir, Duygu German, Şüheda Ay, Meral Uslu da, Şevket Erdem, Erdoğan Baytekin ve Kadir Anıl’dan oluşan 3 kişilik jüri heyetinin görüşüne birbirinden güzel nefis yemeklerini sunduktan sonra bu yemekleri protokol ve katılanlara ikram ettiler.
 
Biber festivalinin son gününe Coşkun sabah damgasını vurdu
Çeltikçi Beldesi’nin “2.Salçalık Yağ Biberi Kültür ve Sanat Festivali”nin 3.günü de açık hava anfi tiyatro salonunda düzenlendi. Festivalin final gecesine CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan, CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri Onur İçer, Abbas Soğucak, Ertan Aksoy, CHP 22.dönem Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sezgin Tıkıl ve yönetim kurulu üyeleri, CHP İl Genel Meclisi Üyesi ve grup sözcüsü İlhan Demiröz, İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Atlı, Sebahattin Sesli, Hüseyin Akkuş, CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Gürkan Esen ve yönetim kurulu üyeleri, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Caner Palabıyık ve yönetim kurulu üyeleri, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Aynur Mırcıoğlu, sanayici ve iş adamları, ilçe merkezi ve köylerden yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
            Final gecesinin açılış konuşmasını yapan Çeltikçi Belediye Başkanı İzzet Dede: “İlde vali, ilçede kaymakam, belediye başkanları sizlerden destek alarak çalışır. Festivalimize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Yapmış olduğumuz festival para ile yapılacak bir iş değildir. Benim şahsıma ve yönetimime destek vererek katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum” dedi.
            Daha sonra Enver-Süleyman Şov ikilisinin sunduğu programda ödül törenine geçildi.
            38 biber üreticisinin tamamı, 2010 biber güzeli yarışmasına katılan 11 köy güzeli manken ve yemek yarışmasına katılan 14 becerikli hanıma madalya ve ödülleri protokol tarafından verildi.
            Ödül töreninde konuşan CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan: “2.sini düzenlediği biber ve kültür festivaliyle Türk çiftçisi biber üreticilerinin ürünlerini değerlendiren Çeltikçi Belediyesi’nin başarılı Belediye Başkanı İzzet Dede’yi yapmış olduğu bu güzel organizasyondan dolayı kutluyorum” dedi.
            22.dönem CHP Milletvekili Mehmet Küçükaşık’da yaptığı kısa konuşmada: “Şenliğin olduğu yerde siyaset yapılmaz. Bu güzel festivali düzenleyen Belediye Başkanı İzzet Dede ve yönetimini kutluyorum” dedi.
            CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen de yaptığı konuşmada: “Yapmış olduğu organizasyon ile bu güzel festivali düzenleyen Belediye Başkanı İzzet Dede ve yönetimini kutluyorum” dedi.
            Bu arada Belediye Başkanı İzzet Dede tarafından katkıda bulunan sponsorlara ve Tedaş’tan yeni emekli olan şef Seyfullah Yıldız’a teşekkür plaketi verildi.
            Bu konuşmalardan sonra sahneye çıkan Türk Sanat Müziği sanatçısı Coşkun Sabah, birbirinden güzel ve neşeli şarkılar okuyarak seyircileri coşturdu.
            Davet edilmelerine rağmen Cumhuriyet Halk Partisi’nin haricinde hiçbir siyasi parti başkan ve yöneticilerinin, devlet erkanının ilçe temsilcilerinin festivale katılmaması Çeltikçi Beldesi halkı tarafından üzüntüyle karşılanırken, Çeltikçi Belediye Başkanı İzzet Dede tarafından da, “Halk devleti yönetenleri yanında ister. Böylesi büyük bir organizasyona katılım olmazsa başka hangi organizasyona katılım sağlanacaktır? Diye düşünüyorum”diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir