BEN ÇOCUĞUM HAKLARIMLA VARIM

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi.
Madde 1: Ben çocuğum. On sekiz yaşına kadar bir çocuk olarak vazgeçilmez haklara sahibini.
Madde 2: Bu sözleşmedeki haklar bütün çocuklar içindir; beyaz çocuk, kara çocuk, kız çocuk, erkek çocuk fark etmez. Doğduğumuz yer, konuştuğumuz dil fark etmez. Büyüklerimizin inançlarının, görüşlerinin farklı olması yüzünden çocuklara ayrımcılık yapılamaz. Bu haklara sahip olmak için çocuk olmak yeterlidir.
Madde 3: Büyükler çocuklarla ilgili bütün yasalarda, bütün girişimlerde iltica çocukların yararlarını düşünürler.Büyüklerimiz bu ödevlerini yapmıyorlar devlet çocuklara bakar ve korur.
Madde 4: Haklarımızın uygulanması için gereken her türlü çaba gösterilir. Haklarımdan yararlanmam bütün devletlerin güvencesi altındadır.
Madde 5: Bizi büyüten, yol gösteren büyüklere bizi daha iyi yetiştirsinler diye yardım edilir.
Madde 6: Çocukların yaşamını korumak herkesin ilk görevidir. Yaşamak her çocuğun temel hakkıdır.
Madde 7: Her çocuğa doğduğundan beri isim konur. Devlet bu ismi kaydeder. Çocuğa kimlik verir. Artık çocuk o devletin vatandaşı olur.
Madde 8: Konan ismim, kazandığım vatandaşlık hakkım ve aile bağlarım korunur. Bunları değiştirmek için baskı uygulanamaz. Bunlar benden alınırsa bütün devletler ona karşı çıkar.
Madde 9: Çocuğu ailesinden kimse koparıp alamaz. Ama bazen de anne baba çocuğa bakamaz durumda olabilir. Çocuk bu durumda zarar görebilir. Çocuk zarar görme sin diye çocuğu başka bir bakım sağlanır. Bu bakım sırasında çocuk anne babasıyla düzenli görüşebilir.
Madde 10: Ayrı ülkelerde yaşayan anne, baba ve çocukların birlikte yaşamaları için her türlü kolaylık sağlanır.
Madde 11: Çocuklar anne ve babalarının birlikte izni ve haberleri olmadan başka ülkelere götürülemezler, oralarda bırakılamazlar. Bunu yapanlara karşı tüm devletler birlikte mücadele ederler.
Madde 12: Beni ilgilendiren konularda benim de görüşlerini alınır. Büyükler beni dinlerler. Düşüncemi öğrenmeye özen gösterirler. Çok küçüksem bir büyük de benim adıma konuşabilir.
Madde 13: İsteklerimi ve düşüncelerimi seçtiğim bir yolla açıklayabilirim, resmini çizebilirim ya da yazabilirim. Ama bazı konularda başka kişiler ve toplum zarar görecekse o konudaki kurallara uymam gerekir.
Madde 14: Biz çocukların düşüncelerini geliştirmeleri ve istedikleri dini seçmeleri hakkına saygı gösterilir. Bu konuda bizi yetiştirmekle yükümlü olan büyüklerimizin de bize yol gösterme hakları vardır, onlara da saygı gösterilir.
Kaynak: Bursa Barosu Mustafakemalpaşa Temsilciliği
Derleyen: Avukat Mehmet SONAT
Sürecek…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir