Belediyeye soruşturma sürprizi

Atık su arıtma tesislerinin zamanında yapılmaması sıkıntı yarattı. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile birlikte eski belediye başkanı Hayri Öztetikler’e, “Çevre kirliliğine göz yumdukları” gerekçesiyle soruşturma izni çıktı.
Kurtulan ve Öztetikler’in, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderdikleri İş Temrin Planındaki “Atık su arıtma tesisini kuracağım” taahhütlerini yerine getirmedikleri iddia edildi.
Mustafakemalpaşalıları çok yakından ilgilendiren yaşamsal önemdeki konulara duyarsız kalanları eleştiren vatandaşlar, “Bu kadar da sorumsuzluk olmaz. Ne yediğimiz belli, ne içtiğimiz belli. Halkın sağlığı ile oynuyorlar. Yavaş, yavaş amansız hastalığın kucağına itiliyoruz. Kimsenin umurunda değil” dediler.

Taahhüt edilen ancak, taahhütlerin yerine getirilmemiş olmasından sonra Çevre Bakanlığı ön inceleme yaptı ve İçişleri Bakanlığına suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı da her iki başkanın yargılanmalarını uygun bularak, 09 Ekim 2013 tarihinde aldığı kararla izin çıkardı.
Bakanlığın yargılanmasını istediği karar, Mustafakemalpaşa Kaymakamlığınca 5 ay sonra 06 Mart 2014 günü meclis üyelerine tebliğ edildi.
Aynı kararda, eski ve yeni toplam 40 meclis üyesi ile 3 daire amirinin yargılanmalarına gerek olmadığı belirtildi. Bilgisine başvurduğumuz eski belediye başkanı Hayri Öztetikler yaptığı açıklama da; “Benim dönemimde planlamalar ve projeler hazırlandı. Arıtmanın yapımı için taahhütte bulunduk. Fakat yapılan seçimde ben seçilemedim. Konunun benim dönemimle bir ilgisi yoktur” dedi.
Belediyeler, arıtma tesislerini yapmamaları ya da yapılmış olanı çalıştırmamaları halinde, her yıl, 30 ile 60 milyar arasında ceza ödemek durumunda kalıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir