Belediyespor, Kurtulan’ın örtülü ödeneği mi?

Mustafakemalpaşa kamuoyunun kafasında soru işaretleri bırakan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın yurtdışı seyahatlerini resmi görevli olmadan yaptığı ve kaynağının ise Belediyespor olduğu şüphesinin giderek güç kazandığı iddia edildi. Bazı belediye yetkililerinin iddiasına göre bir yurtdışı seyahati için Belediyespor’dan 2500 TL aldığı iddia edildi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın ilginç uygulamalarıyla belediyeyi işletmeci konuma soktuğu ileri sürüldü. Belediye işletmecilik yaparken, Vergi Dairesine ödenmesi gereken KDV başta olmak üzere diğer vergilerin de ödenmediği dile getirildi.

            Belediye önceki yıllarda özel şahısların işlettiği Suuçtu Şelalesi büfesini ihaleye girerek 17 bin TL’ye kiraladı. Belediye’nin 17 bin TL’lik rekor ücretle ihale alması ve büfeciliğe soyunması şaşkınlık yarattı. Daha önceki işletme sahibi, 6 bin TL’yi fazla bulduğu için ihaleye girmezken, Belediye’nin rekor bir ücretle ihale almasına anlam veremeyen Mustafakemalpaşalılar, Suuçtu Şelalesi’ndeki uygulamanın yasal olmadığını belirttiler. Belediye Başkanı Kurtulan’ın hukuk tanımadığı, bu gücü kim ya da kimlerden aldığı merak konusu oldu. Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Suuçtu Şelalesi ihalesine belediyenin katılmasına izin veren yetkililere de sitemde bulunan vatandaşlar, “Oldu olacak Belediye Suuçtu güzergahında kalan köy kahvehanelerinin de ihalesine girerek buraların da işletme hakkını alsın. Belediyelerin bu tür ihalelere giremeyeceği bilinmiyor mu? Meclis kararı alınmadan ihaleye girilmesinin yasal olmadığı ortadadır. Sonradan öğrendik ki bu işletme Belediyespor adına işletiliyormuş. Belediyenin dipsiz kuyusu Belediyespor mu? Belediyenin incelemesinde sunulan raporda Belediyespor’un bütçesiyle ilgili gelir ve giderler görülmüyor. Toplanan paraların girişine ve çıkışına  rastlanmaması kafaları karıştırdı. Başkan’ın yurt dışı seyahatlerinin buradan karşılanmış olabileceğini bu vesileyle öğrenmiş bulunuyoruz” dediler. Ticari isletme zihniyetinin hakim kılındığı ve başta gayri menkul zenginliği ( kira gelirleri ) ile donatılan ve ayrı bir tüzel kişiliğe büründürülen Belediye Spor Derneği’nin Vergilendirilme ( Kurumlar,Kdv  vs.)  durumu ilgili  olduğu kadar personel alımlarında izlenen uygulamalarda şaşırtıcı bulunmaktadır. Belediyespor’a sağlanan ayrıcalıklar diğer amatör kulüpler arasında da haksız rekabete neden olmaktadır. İlçe halkı konunun aydınlatılması için ilgilileri göreve çağırmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir