Belediye’de mevcut jeolojik-jeoteknik-etüt raporuna bakılmadan kat sayısı arttırıldı

Dört kat kararı kafaları karıştırdı

Mustafakemalpaşa Tatkavaklı mahallesi Kır dibi mevkiinde imar değişikliği yapıldı.
Üç kat olan bina ruhsatları değiştirilerek 4 kata çıkarıldı. Büyükşehir yasası ile birlikte
Kapatılan belde belediyelerinin ardından beldelerin tüm yükümlülükleri Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne devredildi.
2013 yılı 6. ayında yapılan jeolojik-jeoteknik-etüt raporuna göre bu bölgede yapılacak binaların üç kat olmasına karar verildi. Yapılan analiz raporunun 53.sayfasında sıvılaşma riski potansiyeli olduğu belirtilmiş. Ayrıca yapılan değerlendirmelere göre bu alanlarda sıvılaşma, oturma ve taşıma gücü problemleri görülebileceğinden “Önemli Alan” “Deprem tehlikesi açısından önemli alanlar” (ÖA-1) olarak değerlendirilmiştir. Bu alanlar deprem tehlikesi açısından da önemlidir denilmekte. Raporun 56.sayfasında DES-8 noktalarında yapılan ölçümler sonucunda ise daha ince taneli birimler ile karşılaşılmış ve yaklaşık 4-8 metre arasında değişen seviyelerde yer altı suyu varlığına rastlanılmıştır. 57.sayfada ise zemin sınıfı: Z4, (En kötü zemin) anlamına gelen değerlendirmeler yer almaktadır. 59.sayfada ise belirlenecek zemin problemlerine karşı parsel üzerinde yapılması muhtemel yapılarda zemin profiline uygun zemin iyileştirmesi (Mini kazık, jet, grout, fore kazık vb.) ve temel tipi seçilmelidir. 2013 yılında Tatkavaklı belediye yetkilileri yukarıdaki rapora uyarak Kır Dibi mevkii adı verilen bu alanı imara açtı.
Binalar ard arda dikilerek modern bir yaşam alanı oluştu. Bu alanın siluetinin bozulmaması için yapılması gereken her şey yapılmış.
Yaklaşık 2 ay öncesine kadar bu alan güzelliğini korurken Mustafakemalpaşa belediyesi meclis kararı ile bu alanda inşaat ruhsatlarını dört kata çıkarttı. Muhtemelen ilk ruhsatı da belediye meclis üyesi Cemal Burhan’a verildi. İlk dört katlı binanın sahibi Cemal Burhan olduğu söyleniyor.
Fay hattı üzerinde bulunan bu alanın kat sayısının arttırılması olası depremde daha çok insanımızın ölmesi, zarar görmesine davetiye çıkarılmıştır. Ben yaptım mantığı ile yönetilen ilçemizin imardaki çirkinliği her sokakta görülüyor.
Devletin belirlediği üç kat şartına uyan vatandaşlar zarara uğratılmıştır. Alınan bu kararla birilerinin cebine daha fazla para girmesi sağlanmıştır. Bu binalarda yaşayacak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği hiçe sayılmıştır.
Belediye meclis üyelerimiz bu kararı alırken jeolojik-jeoteknik, etüt raporunu okumadıkları gibi bir bilene de danışmadıkları ortaya çıkmıştır.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir