Belediye şaşırtıyor

Mustafakemalpaşa Belediyesi yaptığı icraatlarla kamuoyunu şaşırtmaya devam ediyor.
        23 Eylül 2010 tarihli gazetemizde yayınlanan “4×4 Belediye” başlıklı haberimize biraz içerlemiş olacak ki hıncını Şekerci Sokak esnafından çıkartmaya başladı. Dün gazetemizi arayan Şekerci Sokak esnafı, yolların yapılması için imza toplayarak Belediye’ye dilekçe verdi. Aradan 2 ay geçti. Sokaklar yapılmadı. Esnaf, iş yeri camlarına “4×4’lük çalışan B-E-L-E-D-İ-Y-E’yi kutluyoruz” diye pankart astı. Konuyu da gazetemize yansıtarak seslerini duyurmak istedik. İlkadım da gazetecilik görevini yerine getirerek 23 Eylül 2010 tarihinde sıkıntıyı gündeme getirdi. Haberi okuyan belediye yetkilileri, çok rahatsız olmuş. Hemen iş yeri sahibine bir belediye yetkilisi gelerek kısa sohbetin ardından ‘Bu yazı burada duracak mı?’ diye sormuş. ‘Duracak’ yanıtını alınca iş yeri sahibinin samimi arkadaşı olan bir belediye yetkilisini görevlendirmişler. Yetkili, iş yeri sahibine ricada bulunarak ‘Sen esnafsın bu yazıyı buradan kaldırmanda fayda var.’ diyerek ricada bulunmuş. İş yeri sahibi de bunun üzerine yazıyı kaldırmış ve yolun yapılacağı sözünü almış. Aradan geçen süre içerisinde de bir işlem yapılmadığını gören sokak sakinleri, bu defa camlarına, ‘Yatmayı çok seven Belediyemize teşekkürü bir borç biliriz’ diyerek bir pankart daha asmışlar. Bunu duyan Belediye Başkan Yardımcısı Galip Çakmakçı, sokak esnaflarından birine, ‘Biz bu yolu yapacaktık ama gazetede çıktı diye yapmayacağız. Gelsin yolu İlkadım Gazetesi yapsın’ deyince sokak esnafı hayretler içinde kalarak ne yapacaklarını şaşırmış.
         “Gazetenin işi olumsuzlukları kamuoyuna duyurmaktır. Belediyenin işi de çıkan haberleri kulak ardı etmek yerine mağduriyeti gidermektir” diyen sokak sakinleri, “Referandumda neden hayır çıktı diye suçlu aramasın. Bunun suçlusu başta belediye olmak üzere Belediyenin duyarsızlığına, antidemokratik tavırlarına tepki göstermeyen AKP ilçe teşkilatıdır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
 
         İlkadım’ın yorumu
         Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Galip Çakmakçı’nın yaptığı açıklama düşündürücüdür.
Gazetelerin görevi, Belediyenin sorumluluğunda olan işleri yapmak değildir. Gazetelerin görevi yaşanan olumsuzlukları, yolsuzlukları kamu yararı olan konuları okuyucuya aktarmaktır. Gazetelerin yargılama yetkisi de yoktur. Bu görev yargınındır. Başkan Yardımcısı Çakmakçı, günahlarından arınmanın yolunu gazetelere yüklemek yerine, halkın sesine kulak vermesi gerekir. Mensup olduğu tarikat hoşgörüden bahsederken, Çakmakçı’nın hoşgörüden ne kadar uzak olduğu da görülüyor. Demem o’dur ki, tarikat lideri hoşgörüden, barıştan, demokrasiden ne kadar dem vurursa vursun, mensup olduğu cemaatin bunlardan çok uzak olduğu görülüyor. Tarikat yetkililerinin bu durumu ciddi anlamda düşünmelerini öneriyoruz. Çakmakçı’nın daha önce  partisinin az oy aldığı köylerden gelen isteklere de olumsuz yaklaştığı ve faşizan tavırlar uyguladığı bilinen bir gerçektir. Sayın Çakmakçı, sizi oraya taşıyan parti, yasalarda değişiklik yaparak Türkiye’nin önünü açma gayreti içinde çaba sarf ederken şahsın ve başkanın uyguladığı bu tavırlar hem Mustafakemalpaşa’ya hem de AKP iktidarına zarar vermektedir.
         Belediye Başkanı ve başkan yardımcılarına önerimiz, İlkadım’ı düşman ilan etmek yerine, haberlerini okumanız ve anlamanızdır. Bu durumun sizlerin yararına olacağı düşüncesindeyiz. Şu bilinmelidir ki, İlkadım kimsenin yayın organı değildir. Olmayacaktır da! İlkadım Mustafakemalpaşa taraftarıdır.
 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir