Belediye, Elektrik ve Su İşletmeleri

Yıllar önce ilçemizde henüz Sarp Dere suyu yoktu. Hemen hemen her evde tulumba vardı. Herkes her türlü ihtiyacını bu tulumbalardan karşılamaktaydı. Zengin ve varlıklı aileler ise Karacabey’den Sakalar tarafından getirilen ve tenekesi 2,5 lira olan Gölecik Suyunu içerlerdi.
Ayıca bayır mahallelerde ise tulumba şansı olmadığından, ilçemiz deresinden Motopompla, Adile Mezarlığı arkasındaki depoya, dere suyu basmak suretiyle mahallelerin su ihtiyaçları karşılanırdı. Aynı zamanda mahallelere yapılan sokak çeşmelerinden de faydalanılırdı.
1954 yılında Sarp Dere suyu ilçemize getirilerek, temiz bir içme suyuna kavuşmuş olduk. O yıllarda ilçenin nüfusu azdı. Su şebekesi, rahmetliler Mehmet Şılak, Nuri Sevim ve yardımcıları tarafından kontrol edilmekteydi. Şu anda hepside toprak olan bu cefakar ve vefakar kişiler, büyük bir özveri ile görev yaptılar, nadiren de olsa su arızalarına, anında müdahale ederek sıkıntıyı çözerlerdi.
Şimdilerde ise o rahmetli çalışanları mumla arar hale geldik. Elektrik santralimiz ise, şimdi ceryan borçlarının ödendiği yerde hizmet verirdi. Önceleri kömürle çalışan ve geceleri saat 24.00’te söndürülen ışıklara alışmıştık. Daha sonra ise dizel ceryan motoru ile hizmet vermeye başladı. Bu arada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim.
İlçe esnafının öğle saatinde iş yerlerini kapatması için, saat 12.30’da havalı siren öter ve iş yerleri kapatılırdı. Saat 13.30’da ise tekrar siren öter, iş yerleri açılırdı. Bizler o zamanlar “Boru Bağırdı mı?” diye birbirimize sorardık. İş yerlerini kapatmayanlara, belediye zabıtası ceza uygulardı.Elektrik işletmesinin rahmetli çalışanları ise Haydar Usta ile oğlu Muammer Ustaydı. Daha sonraları ise Süleyman Palas Usta ile sağlıklı yaşam dilediğim Hüseyin Yılmaz ve yardımcılarının özverili çalışmalarını unutmamız mümkün değildir. Şimdilerde ise son zamanlar da bizim mahalledeki ceryan kesintileri canımıza tak etti. Son bir hafta önce Limak patronunun ve ortaklarının kulaklarını sık sık çınlattık. İlçemize hizmet vermiş, elektrik ve su işletmelerimizin cefakar çalışanlarını rahmetle anar,saygılarımı sunarım.
Herkese tasasız güzel günler temenni ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir