Başkanlık sistemine halk ne kadar destek veriyor?

Türkiye, başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliklerine kilitlendi.
CHP adına Deniz Baykal’ın yaptığı konuşma, Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği yanıt ilgiyle izlendi.
Ne yazık ki, başta Meclis TV olmak üzere büyük kanallar, ülkenin kaderini ilgilendiren böylesi bir konuda yayın yapmaktan geri durdu.
****
İşin gerçeği de şu ki, halk başkanlık sistemine ilişkin anayasal değişikliklerle çok ilgili de değil…
Onun gündemi ağırlıklı olarak terör ve dolardaki yükseliş…
****
Recep Güven’in başında bulunduğu Politic’s araştırma şirketi, kısa bir süre önce konuyla ilgili araştırma yaptı.
Bursa’da bin 230 denekle gerçekleştirilen görüşmelerden çıkan sonuçlara göre, vatandaşın bir numaralı sorunu terör…
Recep Güven, “Halk, güçlü iktidar ve başkanlık sistemi ile terörün yok edileceğine inanıyor. Bu algı kullanılacak” dedi.
****
Araştırmacı Güven, referandumun mart sonu, nisan başında yapılabileceğini düşünüyor ve “Bu durumda beklenenin aksine katılım çok fazla olmaz” şeklindeki görüşünü ortaya koyuyor.
****
“Başkanlık sistemin referandumu çok zor geçecek” diyor Güven ve devam ediyor: “Bursa gibi sağ tandanslı bir yerde şu anda destek yüzde 43 düzeyinde… AK Parti’nin 1 Kasım oy oranının yüzde 53 olduğu düşünülürse, henüz parti içinden bile başkanlık sistemine tam destek görünmüyor. Kaldı ki, MHP’nin de bunda yüzde 4-5 oranında katkısı var.”
Politic’s’in sahibi Recep Güven, MHP’nin yüzde 50’sinin Devlet Bahçeli gibi davranabileceğinin altını çiziyor.
****
Araştırmada CHP ve HDP seçmeniyle ilgili de farklı bir durumu anlattı Politic’s’in kurucusu Güven…
Bu iki parti içinde yüzde 10 oranında başkanlık sistemine destek verilirken, son gelişmeler üzerine bu oran yüzde 4’lere düşmüş durumda…
****
Recep Güven’e göre bu seçimin kaderini, yüzde 20 civarında olan kararsızlar belirleyecek.
****
Bu araştırmada benim en çok dikkatimi çeken nokta, siyasal tercihlerle ilgili olandı. Terör ve şehitler nedeniyle milliyetçi kimlik ön plana çıkmış durumda…
Deneklerin yüzde 34’ü kendini milliyetçi olarak tanımlıyor.
Ne yapılırsa yapılsın Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi varlığı devam ediyor. Sorulara yanıt verenlerin yüzde 31’i kendini Atatürkçü olarak nitelendiriyor.
İslamcı yüzde 19, laik yüzde 10, Kürt milliyetçisi sadece yüzde 1,5…
Bu da ülkemizin bölünmeyeceğini, bölemeyeceklerini kanıtlamıyor mu?
BAŞKANLIK TARTIŞMASINA IŞIK OLACAK PANEL!
TBMM’de anayasa değişiklik çalışmaları sürerken, Cumhuriyet Kadınlar Derneği “Başkanlık Sistemi” konusunda bir panel düzenliyor.
Ulaştırma eski Bakanı MHP kökenli Enis Öksüz, CHP eski Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem ile Uğur Mumcu’nun yeğeni Cumhuriyet Kadınları Derneği Ankara Şube Başkanı Evren Mumcu’nun katılacağı geniş katılımlı panel, 22 Ocak Pazar günü Plaza 16’da gerçekleştirilecek.
****
Paneli düzenleyenler Sevim Erol, Osmangazi Şube Başkanı Aytaç Toker, Nilüfer Şube Başkanı Türkan Alptekin ve yöneticiler, dün ziyarete geldiler.
Sevim Erol, “Başkanlık sistemini, cumhuriyet kadınının sorunu olarak görüyoruz. Cumhuriyet devrimi tasfiye edilmek isteniyor. Bu taslağı kim, nerede yazdı? 316 milletvekili boş kağıda imza attı. Türkiye’nin en çok birliğe ihtiyacı olduğu bir ayda 5 bombanın patladığı, Türkiye’nin teröre karşı ülkenin bütünlüğü için operasyon yaptığı, milletin omuz omuza olduğu bir dönemde bir anda Türkiye’nin bütün meselelerinin esası gibi TBMM önüne getirilmesi, milleti ortadan ikiye bölecek şekilde getirilmesini anlamakta zorluk çekiyoruz” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir