Başkan Kurtulan ve siyasi partilerden altın madenine hayır

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan tüm siyasi parti ilçe başkanlarıyla kahvaltıda buluştu. Geçtiğimiz Çarşamba günü saat 10.00’da Öğretmenevi’nde bir araya gelen AKP ilçe başkanı Mehmet Kanar, CHP ilçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru, MHP ilçe başkanı Nebi Aldan, BBP ilçe başkanı Hüseyin Has, DP ilçe başkanı Ahmet Kaymaz, SP ilçe başkanı Sönmez Duman, İYİ Parti ilçe başkanı İhsan Keçeci kahvaltının ardından yapılan toplantıda Kurtulan ile birlikte altın madenine hayır dediler. Başkan Kurtulan tarafından okunan ortak bildiride şu ifadelere yer verildi.; “Bozulmamış doğası, suyu ve orman alanlarıyla Bursa’nın yeşil ilçelerinden biri olan Mustafakemalpaşa’mız son günlerde siyanürle altın ve gümüş madeni arama faaliyetleriyle kamuoyunun gündemine gelmektedir.
%60’ı ormanlarla çevrili olan ilçemizin 15 km güney doğusunda bulunan Kömürcükadı, Şapçı, Akarca ve Bahariye mahalleleri ile Tümbüldek Kaplıcaları’nı kapsayan yaklaşık 40 bin dekarlık arazi, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile Altın-Gümüş Kompleks Madeni ve Cevher Zenginleştirme Tesis Alanı’na çevrilmiştir.
Söz konusu plan değişikliği ile bölgemizin içme suyu havzası, turizm alanı ilan edilen kaplıcalarımız ve diğer tabiat varlıklarımız maalesef tehlike altına girmiştir.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, bir süre önce maden sahasında araştırmalar yaparak hazırladıkları raporu ilgili yerlere sunmuş, Mustafakemalpaşa Belediyesi’de Tümbüldek Turizm Merkezi sınırları içinde bulunan 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliğine itiraz etmiştir.
Devam eden sondaj çalışmalarının ardından rezerv altın ve gümüş bulunduğu takdirde 3 yıl içerisinde bu rezervin siyanürle çıkarılması gündeme gelecektir. Mustafakemalpaşa bir tarım ve hayvancılık kentidir. Tarıma dayalı sanayisi ise gelişime açık olarak her yıl büyümektedir.
Bu durumun geleceğimize vereceği zararı hiçbir ekonomik birimle ölçmek mümkün değildir.
Biz, bugün yaşayanların, geleceğe borcu ve büyük sorumlulukları vardır. Bu anlayıştan hareketle gelecekte olası büyük tabiat felaketinin önüne geçmek için toplumsal duyarlılığımızı ortaya koyuyoruz.
Geçtiğimiz yıllarda MARZİNC tarafından ilçemize kurulmak istenen baca tozu geri kazanım tesislerinin insanlarımızda yarattığı hoşnutsuzluğun aynısı, siyanürle altın ve gümüş arama faaliyetleri ile ilgili de kendini göstermiştir. O gün Mustafakemalpaşalıların ortaya koyduğu sağduyu şehrimizi büyük bir felaketten kurtarmıştır. Bugünde vatandaşlarımız büyük bir hassasiyetle toprağımızı tehdit eden siyanürle altın çıkarma işlemine karşı da aynı olgun tavrı sergilemektedirler.
Birçok yönden çevreye, insanlara ve gelecek kuşaklara ciddi zararlar vermesi muhtemel olan bu girişimi ilgili kurumlarca gözden geçirilmesini talep etmekteyiz.
İnsanlarımızın sağlığı, tabiatımızın, ürünlerimizin, suyumuzun ve turizm bölgelerimizin korunması için siyanürlü altın-gümüş madenine karşı bir kez daha Mustafakemalpaşa’mıza sahip çıkıyoruz” denildi.

Haber: Mehmet Bursalı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir