Basın Açıklaması ve Kamufle

Mustafakemalpaşa İlkadım Gazetesi’nin 5 Aralık 2012 günlü sayısında yayınlanan “ilçe tarım Müdürlüğü’nde Dolandırıcılık” başlıklı haberi ihbar kabul eden İlçe Tarım Müdürlüğü, olayı saptırmak amacıyla gazetemize yazılı bir basın açıklaması göndermiş.
           Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Demirci’nin ismi yazılı imzasız basın açıklaması şöyle:
            “Haberinizde yer alan yazının içeriğine bakıldığında bu olayın yeni olmuş gibi algılandığı, kamuoyu ve üreticilerimizle yaptığımız istişareden anlaşılmıştır. Söz konusu olay, 2005 – 2008 yılları arasında meydana gelmiştir. Şuan müdürlüğümüzün genel çalışmaları ile bir ilgili yoktur”.
            Sayın müdür. Siz basın açıklamanızda da belirttiğiniz gibi olayın 2005 – 2008 yılları arasında meydana geldiği 05 Aralık 2012 günlü haberde de aynen yayınlanmıştır. Basın, 5187 sayılı kanunla duyurma organı olarak çalışan bir kuruluştur. Bu nedenle zati alinizle ilgisi olmayan bir haberden rencide olarak basın açıklaması yapmanız mevcut basın yasasına tamamen aykırıdır. Öncelikle “İlçe Tarım Müdürlüğü’nde dolandırıcılık” haberi, resmi belge ile gerçektir. Olay, Mustafakemalpaşa İlçe Müdürlüğünde meydana gelmiştir. Karacabey’de değil. Şüphelilerin kimlikleri, adresleri, suçlarının “Kamu kurum ve kuruluşların zararına dolandırıcılık” iddiasıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına 2012/2231 sayılı dosya ile sevk edilmişlerdir.
            Geçmişte İlçe Tarım Müdürlüğü’nde meydana gelen bazı olaylar nedeniyle dönemin ilçe tarım müdürü tutuklanarak yargılanmış ve mahkum edilmiştir. “Kamu kurum ve kuruluşların zararına dolandırıcılık” haberi 6183 sayılı alacaklarının tahsili ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu nedenle sayın müdür, sizin gelişi güzel basın açıklaması yapması, güneşi balçıkla sıvamaya benzer.
            Sayın Müdürüm. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek hep ayıp, hem günah ve hem de suçtur.  Bilmiyorsan öğreneceksin veya bilenlere soracaksın. Haberden rencide olduysan mevcut basın yasasının ilgili maddeleri gereğince takip edebilirsin. Tekzip kararını gazetenin yazı işleri müdürlüğü, bir üst mahkemeye müracaat ederek teyit etmezse tekzip ancak o zaman yayınlanır.
            Bu nedenle, basın kuruluşu; hiç kimsenin babasının çiftliği değildir!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir