Baraj susuz bıraktı

Mustafakemalpaşa Kurşunlu Köyü yakınlarında inşa edilen HES Barajında su tutulmaya başlandı.
Barajda bir haftadır başlanan su tutulması nedeniyle Kirmasti Deresi’ndeki balıklar karaya vurarak telef oldu.
Devecikonağı, Bükköy, Yoncaağaç, Yenibalçık, Çavuşköy, Çardakbelen köylerinin bazı arazilerinde su seviyesinin düşmesi sonucu artezyen kuyularından su çıkmamasına neden oldu.
Adı geçen köylüler yaptıkları açıklamada “Yetkililer balıkların yaşamını sağlayacak suyu bile Kirmasti Deresi’ne akıtmıyor ve balıkların ölmesine neden oluyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Artezyen kuyularında su çıkmaması, adı geçen köylerde tarım yapan köylüleri perişan etti. Köylüler yaptıkları açıklamada “firma yetkilileri biz köylülere verdikleri vaatleri yerine getirmiyor. Barajın inşaat aşamasından önce bize verilen sözlerde arazilerimizi sulamak için boru hattı döşenecekti. Bu çalışmalar devam ediyor. Boru hattının bitmesi en az 2016 yılını bulur. Bu sulama hattından köylere sulama suyu verilecekti. Bu iş tamamlanmadan suların kesilmesiyle ektiğimiz mahsulleri sulayamıyoruz. Su tutulma işlemi kış aylarında neden başlatıldı? Mahsullerin ekilip sulanacağı bu aylara denk getirilmesinin nedenini anlamış değiliz” dediler.
Devecikonağı ve çevre köyleri vatandaşları mahsullerini sulayamadığından ektikleri ürünlerin kurumasından endişe ettiklerini belirterek Mustafakemalpaşalı yetkilileri mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda yardımcı olmalarını beklediklerini belirttiler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir