“Bağımlı olma sağlıklı kal”

Gelişen teknolojiyle birlikte modern çağın getirdiği yaşam şekli, bir şekilde hepimizin psikolojik ya da fiziksel olarak bir şeylere bağımlı hale gelmesine neden oldu.
Alışveriş, spor, diyet, sosyal medya, estetik, telefon, bilgisayar oyunları gibi farkında olmadan aşırıya kaçtığımız, zamanla tehlikeli boyutlara varan birçok alışkanlık hayatımızda bağımlılık halini aldı. Uzmanlar bağımlılığı modern çağın modern hastalığı olarak tanımlamaktadır.
Diğer bağımlılıkları ayrı bir yere koyarsak, yavaş yavaş, sinsice büyüyen madde bağımlılığı zamanla toplumda büyük bir tehlike haline gelmiştir.
Alkol ve sigara kullanma yaşının düşmesi, uyuşturucu kullanma yaşını daha da erkene çekmiş, ülkemizde madde kullanma yaşı 15 yaşın altına kadar düşerken, ilköğretime kadar girmiştir.
Uzmanlar beynin doğumdan 20’li yaşlara kadar değişime uğramaya devam ettiğini, özellikle frontal korteksin en geç olgunlaştığı göz önünde bulundurulursa ergenlerin uyuşturucu/uyarıcı maddelere bu yaşta maruz kalmalarının önem arz ettiğini vurgulamaktalar.
Vücuda giren 1 gr. eroinin beyindeki 1 milyon hücreyi öldürdüğünü de düşünecek olursak gençlerimizi bedenen tahrip eden, maddi ve manevi yönden bir felakete sürükleyen bu maddelerin ne kadar büyük bir tehlike olduğunu görebiliriz.
Bağımlılık tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ama bu hastalığı tedavi etmekten ziyade, nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik koruyucu ve önleyici çalışmalar mücadelede daha etkili olacaktır.
Bu anlamda birçok kurum ve Sivil toplum kuruluşları madde bağımlılığıyla mücadelede sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmektedir.
Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı koordinatörlüğünde planlanan  “Bağımlı Olma Sağlıklı Kal” projesi de bunlardan biri.
Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı önderliğinde Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda ‘Bağımlı olma sağlıklı kal’ projesi kapsamında hazırlık toplantısı yapıldı.
Toplantıya Bursa Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı İrfan Oğuz proje kapsamında planlama konusunda katkılarda bulundu.
TSM başkanı Dr Volkan Çiğdem, Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürü Erol Turan, Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe ve okul müdür ve yardımcıları, Mustafakemalpaşa STK ve parti başkanları da katıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir