Ayı saldırıları köylüleri bıktırdı

Köye inen ayılar köylülerin hayvanlarını telef etti, köylüler ise isyanda.
İlçeye bağlı Eskikızılelma köyünde ormanlık alandan köye inen ayılar köylünün beş eşeği ile bir ineğini yedi. Ayıların elinden yaralı kurtulan bir eşek köylüler tarafından korumaya alındı.
Meyve bahçeleri ile arı kovanlarını talan eden ayılara karşı ellerinin ve kollarının bağlı olduğunu söyleyen köylüler, “Yasalara göre ayı vurmak yasak. Eğer bir ayı vurursak 30 bin TL para cezası ödemek zorunda kalırız ve ayrıca hapis cezasına çarptırılabiliriz. Her sabah kalktığımızda köye inen ayılar acaba birisine zarar verdi mi, acaba inek ya da eşeklerimiz telef oldu mu diye şüphe içerisindeyiz. Devlet ayılarına sahip çıksın, yoksa köyü boşaltmak zorunda kalacağız. Sokağa çıkamaz hale geldik.” diyerek yetkililerden yardım istedi.
Köylerinde 5 eşek ve bir ineğin yanı sıra Ömeraltı ve Körekem köylerinde 10 eşek ile Korubaşı köyünde 10 ineğin ayılar tarafından parçalandığını kaydeden köylüler, en çok ayıların köye gelerek avluların içine girmesinden şikâyetçi. Bahçelerinde bulunan tuvaletlerini kullanamadıklarını söyleyen köylüler, “Ayılar Milli Parklarda yetiştirildiği için insandan korkmuyor, insanı görürken hemen iki ayak üzerine kalkarak beklemeye başlıyor. Tehlike içinde yaşıyoruz her an karşımıza bir ayı çıkabilir. Gündüz ayı görünce hemen kaçıyoruz. Gece bahçede bulunan tuvaletlerimize çıkmaya korkuyoruz.” İneklerini dama kapatıp eşekleri başında nöbet turtan köylüler “Engebeli arazide traktörden çok eşekler ile işimizi görüyoruz. 400 TL değerindeki eşeğim gideceğine 1000 TL param kaybolsa o kadar üzülmem, çünkü piyasada eşek bulamıyoruz.” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir