Avukatlar günü kutlandı

Dün Avukatlar gününde Mustafakemalpaşa Baro Temsilcisi ve Mustafakemalpaşa Avukatları Atatürk Anıtına çelenk koydular. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile 5 Nisan Avukatlar Gününü törenle kutladılar.
Mustafakemalpaşa Baro Temsilcisi Av. Hakkı Rıza Göksu yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Değerli Yurttaşlar
Bir Avukatlar Gününü daha kutlamanın onurunu yaşıyoruz.
Hepinizin bildiği üzere saygın savunma mesleğimizin tarihini gerilere, Eski Yunan ve Roma’ya kadar götürmek mümkündür. Nitekim tarihçiler, savunmanın Sokrates ile başladığını yazarlar. Sokrates’in yargılandığı halk mahkemesinde yaptığı dillere destan savunma, savunma tarihinin yazılı belgelerdeki başlangıç tarihidir.
Yüzlerce yıldır bu onurlu mesleği değerli meslektaşlarımızın mesleğin onuruna yakışır şekilde icra etmeleriyle bugüne kadar gelinmiştir. Bundan sonra da onuruna uygun şekilde icra edeceğiz.
Hepimizin bildiği gibi Hukukun yara aldığı, örselendiği olağanüstü dönemlerden geçiyoruz.Bir dönem haksızlık yapanlar, bir sonraki dönem Haksızlıklara uğruyorlar. Bu durumda bizlerin ısrarla söylediği gibi ‘Herkesin savunmaya, dolayısıyla avukatlara ihtiyacının var olduğunu” gözler önüne
sermektedir. Biz avukatlarda Meslektaşımız Molierac’ın “Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne Hakim’e, ne de iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızdaki kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üstte tanımıyoruz.
En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur, “AVUKATLAR ESİR KULLANMADILAR, FAKAT EFENDİLERİ DE OLMADI” diyerek ifade ettiği gibi kimseye tabii olmadan, hiçbir etnik ayrım yapmadan, hiçbir efendi tanımadan, hiç kimseden korkmadan, cebi ve
kimsenin önünde iliklenmesin diye düğmeleri olmadığından, kimsenin önünde iliklemeyeceğimiz cüppelerimizle adaletin sağlanması için, hukuku
ayakta tutmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle Sosyal Hukuk Devletinin, Hukukun üstünlüğü ve Yargı Bağımsızlığının, Savunma Hakkının yücelerek daha da gelişmesine bir kez daha vesile olmasını dilediğimiz Avukatlar Günümüzü kutladığımızı saygılarımla paylaşırım” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir