Avrupa’nın gördüğünü Ankara neden görmedi?

Bursa yerlerde sürünmeye devam ediyor.    Dün de belirttiğimiz gibi dünyanın en önemli termal merkezlerinden biri olması gereken Bursa, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen “termal bölgeler” listesinde pas geçildi.
Bakanlık, Türkiye’yi dört bölgeye ayırırken, yanı başımızda bulunan Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Afyon, Eskişehir, Kütahya termal turizm kenti ilan edilirken,
“Velhasılı sudan ibaret olan” Bursa bu listede kendine yer bulamadı.
Galiba Ankara’nın, Bursa’nın çok önemli bir kuruluşa üye olduğuna ilişkin bilgisi yok. Bursa 2013 yılında Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne tam üye oldu.
Hem de bu Türkiye’de ilk ve tek…
YeniDönem’de manşet haberi gören köşe yazarı arkadaşım Gül Kolaylı anımsattı.2012 yılında, İpek Başpınar ile Filiz Çilingiroğlu’nun da içinde bulunduğu Bursa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi, bu konuda hazırlık yaparak, kısa adı EHTTA olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne (European Historic Thermal Towns Association) başvurmuş, 2013 yılında üye olmuştu.
Bursa, 2015 yılında bu birliğe ev sahipliği bile yapmıştı. Dönemin Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın yürüttüğü bu önemli girişim sonuçlanmış, 2015 yılında bu kentin valiliğini yapan Münir Karaloğlu, konuklarını ağırlamıştı.
Vali Karaloğlu bu konuda övünerek şunları söylemişti:
“Bursa’nın hem merkezinde, hem de ilçelerinde sayısız şifalı su kaynağı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü kaplıcalara sahip şehrimiz, bu yönüyle Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği ortak üyesi olarak yetkilendirilmiştir. Bursa’nın bu destinasyona Türkiye’den ilk ve tek şehir sıfatıyla etkin üye olması büyük önem arz ediyor. 2015 Genel Kurulu’na ev sahipliği yapması Bursa ve ülkemizin konumunu daha da kuvvetlendireceği gibi Avrupa’da başlatılan termal turizm projelerine büyük katkı sağlaması bekleniyor.”
Hani nerede bu katkı?
Vali İzzettin Küçük’ün de dikkatine sunmak isteriz ki, bu kent bu muameleyi hak etmiyor. Bursa gibi termal su zengini bir şehrin bu listeye girememesi akıl alacak gibi değil…
Hem de Büyükşehir Belediyesi Tabakhaneler’le ilgili büyük yatırımların eşiğindeyken…
Belediye Başkanı Recep Altepe ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar başta olmak üzere, bütün yetkililer ayağa kalkmalı…
Şu anda 7 bine yakın yatak kapasitesi, saniyede 300 litreden fazla suya sahip bir kent Bursa…
Gerçi su bakımından zengin olmadığını öne sürenler de var. Termal suyun sağlık için “Kür Merkezi” yerine hamamlarda kullanılması da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu kararında rol oynamış olabilir.
Ancak bütün bu engeller aşılabilir.
Çünkü volkanik bir dağ olduğu bilinen Uludağ’ın altında büyük bir termal zenginlik yattığını biliyoruz. Öyle olmasaydı, 520’li yıllarda Bizans-Doğu Roma İmparatoriçesi Teodora bile gelip Çekirge-Bursa’da yıkanır mıydı?
Eğer Bursa termal kentler listesinde yoksa; bu kent yöneticilerinin eksiği Ankara’nın da ayıbıdır. Başka açıklaması olamaz.
MUDANYA’DA İŞLER SARPA SARIYOR!
CHP’den ihraç edilen Mudanya Belediye Meclis üyelerine ilişkin her gün yeni bir gelişmenin haberini alıyoruz. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Bursa Birinci İdare Mahkemesi’nin Mahmure Uçar hakkında verdiği kararı bozdu. Yani Metin Uyanık, Metin Bağcı’dan sonra Mahmure Uçar da bağımsız üye olarak Belediye Meclisi’ne geri dönecek.
Sırada son Meclis Üyesi Mustafa Ay var.
Belediye Meclis üyelerinin avukatı Haydar Yılanlı, Mustafa Ay’ın da haklarının kısa zamanda iade edileceğini söyledi.
Bu dörtlünün geri dönüşü, Mudanya Belediye Meclisi’nde dengeleri değiştirdiği gibi CHP’nin azınlıkta kalmasına da yol açmış oldu. Mudanya’da Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı bundan sonra daha sıkıntılı günler bekliyor.
UĞUR MUMCU’YU ANDIK!
Önceki akşam Uğur Mumcu’yu CHP Osmangazi İlçe Gençlik Kolları’nın düzenlediği panelle andık.
CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Yazar Can Ertan ve YeniDönem gazetesi yazarı olarak bendenizin konuşmacı olduğu panel Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Sunumunu Gençlik Kolları Başkanı Gamze Pamuk ile İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın yaptığı gecede CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da söz alarak, referanduma ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir