Arnavut geline “Türk Usulü Kız İsteme Merasimi”

Bursa’da tanıştığı Türk genci Can Fırat Aydın’a gönlünü kaptıran Arnavut gelin Denisa Dula’nın kız isteme merasimleri, gelinin memleketi Arnavutluğun tarihi şehri Iskodra’da “Türk Usulü” yapıldı.
Mustafakemalpaşa esnaflarından, Şoförler Odası Başkanı Vahit Girgin ve eşi, Doğru Bebe’nin kurucusu İrfan Doğru ve eşi, Cumalı Torna’nın kurucusu Osman Cumalı ve eşinin de hazır bulunduğu kız isteme merasimi, kardeş ve akraba Arnavutların dikkatini çekti..
Mustafakemalpaşa’da faaliyet gösteren Tarım şirketi Syngenta Tarım Sanayi ve Tıc AS. Mudurü İbrahim Aydın’ın oğlu Can Fırat Aydın için Arnavutluk’tan kız isteme merasimi Eski Türk geleneklerine uygun yapıldı. Kız isteme heyeti, Iskodra’daki kız evine, ellerinde bohçalar ile yürüyerek gittiler. Yerli halkın oldukça dikkatini çeken kız isteme heyetin üyeleri “Buradaki amaç, iki ülkenin kardeş ve akraba olduğunu dosta düşmana göstermektir. Ne mutlu bize kültürümüzü doya doya yaşattık. Arnavut kardeşlerimizden gördüğümüz saygı, sevgi ve yakınlığa hayran kaldık ” dediler.
Türkçeyi ana dili gibi bilen ve ayrıca 4 dil konuşabilen Arnavut gelinimiz Denisa, “Türkiye’yi ve Can Fırat’I çok seviyorum. Türk Usulü kız isteme töreni bize ayrıca mutluluk verdi. Can Fırat’ın ailesi ile akrabaları bana ve aileme çok büyük yakınlık gösteriyorlar.
Doğrusu bu kadarını bizde beklemiyorduk. Ben, Türkiye’ye gelin gelmekten ve yeni akrabalarımızı Arnavutlukta görmekten ötürü de çok çok mutluyum” dedi.
Mustafakemalpaşa’yı yurt dışında temsil eden heyete teşekkür eder, gençlere ömür boyu mutluluk ve basarılar dileriz.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir