Altın kir tutmaz

Başarılı bir insan olmaya çalışmayın, değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı bir insan hayattan verdiğinden fazlasını alır, değerli bir insan ise hayattan aldığından fazlasını verir.

“Albert Einstein”

Kavgasız, gürültüsüz, tahrik etmeden yakıp yıkmadan, her türlü düşünce ve fikirlere saygılı, “Barış” ve “Huzur” içinde yaşamak istiyorsak;

Tek çıkış yolu, insani değerlerin geliştirilmesi, korunması ve yaygınlaştırılması ile sağlanır.

İnsani değerler, toplumların mutluluğu için vazgeçilmez değerlerdir.

İnsan hakları düşüncesinin özünde de bu iki temel vardır, insan “onuru” ve “eşitlik”

Ayrımcılık yapmamak, savaş çığlıkları yerine “Barış” çığlıkları atmak. Barış toplumları ekonomik açıdan güçlendirmek birlikte bireylerin yaşamlarını da kolaylaştırır.

Herkesin hayata bakışındaki değerler farklıdır. Bu konuda güzel bir yaşanmış hikaye var.

Bir gün New-York’ta bir grup iş arkadaşı yemek molasında dışarıya çıkarlar. Gruptan bir tanesi Kızıl derelidir. Yolda yürürken insan kalabalığı, siren sesleri, yoldaki iş makinelerinin çıkardığı gürültü ve korna sesleri arasında ilerlerken, Kızıl dereli kulağına ağustos böceğinin sesinin geldiğin söyleyerek, ağustos böceğini aramaya başlar. Arkadaşları bu kadar gürültü arasında bu sesi duyamayacağını, kendisinin öyle zannettiğini söyleyip yollarına devam eder.

Aralarından bir tanesi inanmasa da onunla birlikte hareket eder. Kızıl dereli yolun karşı tarafına doğru yürür. Binaların arasındaki bir tutam yeşilliğin içersinde gerçekten bir ağustos böceği bulurlar.

Arkadaşı Kızıl dereliye;

“Senin insanüstü güçlerin var, bu sesi nasıl duydun”” diye sorar. Kızıl dereli bu sesi duymak için insanüstü güçlere sahip olmaya gerek olmadığını arkadaşına kendisini takip etmesini söyler. Kaldırıma geçerler Kızıl dereli cebinden çıkardığı metal parayı kaldırımda yuvarlar.

Birçok insan metal paranın sesini duyunca sesin geldiği tarafa bakarak onun ceplerinden düşüp düşmediğini kontrol eder.

Kızıl dereli arkadaşına dönerek;”Önemli olan nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğindir, her şeyi ona göre duyar ve hissedersin” der.

Şöyle yorumlayabilir miyiz; ?

İnsani değerlere verilmesi gerekli olan öncelik parayla yer mi değiştirdi?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir