Alt yapı ve çevre yatırım inşaatları devam ediyor

Mustafakemalpaşa’daki alt yapı ve çevre yatırımlarının başında gelen Atık Su Arıtma Tesisi inşaatı hızla sürüyor.
BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ile birlikte Mustafakemalpaşa’daki alt yapı ve çevre yatırımlarını yerinde inceledi.
BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Adem Vural, BUSKİ İşletmeler 2. Bölge Dairesi Başkanı Orhan Çağlayan ve BUSKİ Mustafakemalpaşa Şube Müdürü Adnan Boykız’ın da katıldığı gezide önce içme suyu depolarını gezen heyet daha sonra günde 80 tonluk evsel atığın bertaraf edildiği Katı Atık Aktarma İstasyonu ve yapımı süren Atık Su Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.
Mustafakemalpaşa’ya bugüne kadar 85 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Avrupa Yatırım Bankası’ndaki kredinin teminiyle birlikte yeni bir yatırım hamlesi başlatacaklarını belirtti.
Kanalizasyon atıklarını kontrol altında ve tek bir noktada toplayacak Atık Su Arıtma Tesisi’nin %55’inin tamamlandığını kaydeden Çetinavcı; ” Mustafakemalpaşa’nın kayda değer bir arıtma tesisi yoktu. Bütün evsel atıklar dereye deşarj oluyordu. Kirmasti Deresi bu nedenle sağlık şartlarını olumsuz etkilen bir yapıya sahipti. Belediye Başkanımızın hassasiyeti ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla günlük 20 bin metreküp kapasiteli tesisin inşaatını hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Şu anda inşaatta fiziksel olarak %55 mertebesine gelmiş bulunmaktayız. Tesisin hizmete girmesiyle birlikte çevreyi rahatsız etmeyen şartlar sağlanmış olacak. Gelişmiş bütün dünya ülkelerinin sahip olduğu en ileri biyolojik bir arıtma tesisi yapacağız. Mustafakemalpaşa, azot ve fosfor giderinin sağlandığı ön arıtma ve susuzlaştırma ünitelerinden oluşacak modern bir arıtmaya kavuşacak. Bu yatırımlarımızdan bir tanesi. İçme suyu depolarımız devam ediyor.
Mustafakemalpaşa’nın Büyükşehir’e bağlandığı günden bu yana 85 milyon TL’lik bir alt yapı yatırımı gerçekleştirdik. Mustafakemalpaşa’yı yaklaşık 150 milyon TL civarında Avrupa Yatım Bankası’ndaki kredinin teminiyle birlikte büyük bir yatırım daha bekliyor. Mustafakemalpaşa’ya hayırlı olsun” dedi.
Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise Atık Su Arıtma Tesisi’nin Mustafakemalpaşa’da bir ilk olacağını dile getirdi.
Çağdaş toplumların çevreye verdikleri önemle ölçüldüğünü söyleyen Başkan Kurtulan;
” Bursa’nın cennet köşelerinden birinde yaşıyoruz. 1.742 km’lik alanın %65’i ormanlarla kaplı, geri kalan kısmı ise verimli tarım arazisi. Bu güzel bölgenin tertemiz olma mecburiyeti var. En büyük sevincimiz Büyükşehrimizin önderliğinde yapılan bu tesisin hayata geçmesiydi. BUSKİ Genel Müdürümüz Büyükşehir’e bağlanmadan önce ‘ Bu işi yapmak için düğmeye basın ne de olsa borçlarınız bize geçecek’ diye çok ısrar etti. O zaman İller Bankası’ndan JICA aracılığıyla kazandığımız krediyi hazırladık fakat o günkü şartlarda meclisimizden yetki alamamanın üzüntüsünü yaşadık. 5 yıl geç kalmak, hızla gelişen Mustafakemalpaşa için büyük bir eksiklik oldu. Bu bölgeler tarım ve tarımsal sanayi, süt ve süt teknolojileri ile gelişecek bölgeler. Her türlü tarımın yapıldığı ve bunun endüstriye dönüşerek Türkiye’nin ihracatına büyük önem katan bu bölgede artık çevre yatırımlarının tamamlanmasının heyecanını yaşıyoruz. BUSKİ’ye ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum ” dedi.
BUSKİ heyeti son olarak Kirmasti Deresi rekreasyon alanında incelemelerde bulundu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir