Akkoyunlu’dan muhtarlara göz dağı

 

Mustafakemalpaşa Muhtarlar Odası tarafından düzenlenen yemeklerin ilki AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve ekibine verdi. Muhtarlar Odası, Önceki akşam da CHP Belediye Başkanı Adayı Mehmet Küçükaşık ve ekibine yemek verirken, sırasıyla diğer partilere de yemek vereceğini söyledi.

            Yemekte bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Akın “ Maalesef önceki dönemlerde belediyeden aldığımız hizmeti bu dönem alamadık. Tatkavaklı Belediye Başkanı Orhan Alper İl Özel İdaresi gibi çalışarak bir çok köye hizmet götürdü. Mustafakemalpaşa Belediyesi bütün taleplerimizi yanıtsız bırakırken Orhan Alper, isteklerimize anında cevap verdi. Muhtarların partisi yoktur. Bulundukları köy ya da mahallelerine hizmetten başka hiçbir beklentileri yoktur. Çektiğimiz sıkıntıları, yaşadığımız zorlukları anlatmak mümkün değil.  Resmen tehdit ediliyoruz. Ak Parti ilçe yönetimi daha yeni oluşmasına rağmen İlçe Başkanı Sadettin Akkoyunlu muhtarları arayarak tehdit savurdu. Akkoyunlu; bu gece CHP adına verdiğimiz yemeğe muhtarların katılmamasını aksi takdirde bunun bedelini ödeteceklerini söyleyerek tehditler savurdu. Bu bir kaynaşma yemeğidir. Parlamentoda grubu bulunan partilere yemek vermeyi düşündük ve karara bağladık. Baskılara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

            Daha sonra konuşan Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ertürk, “İki şapkam var. Biri Uludağ Üniversitesindeki öğretim üyeliğim, ikincisi de siyaset. Türkiye’de yönetim değişikliği başladı. Bu değişikler anayasanın 126 ve 127. maddelerine aykırıdır. Anayasamıza göre ülkemizde 150 yıldır il sistemi geçerlidir. (Madde 126) Mahalli idareler, İl Özel İdaresi, Belediye ve köylerdir. (Madde 127) il, belde ve köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçları üç çeşit mahalli idare tarafından karşılanmalıdır. Mahalli idarelerin kuruluş görev ve yetikleri yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla düzenlenmelidir” diyerek “Büyükşehir yasasının 5 yıl sonra neler götüreceğine hep birlikte tanık olacağız” dedi.

            Ertürk’ten sonra konuşmasını yapan Mustafakemalpaşa CHP belediye Başkan Adayı eski milletvekili Mehmet Küçükaşık da “Bizler CHP çatısı altında parti ve insan gözetmeden toplandık. Çeşitli partilerden bize katılan arkadaşlarımızla daha güzel bir Mustafakemalpaşa için yola çıktık. Bizim kimse ile bir kavgamız yoktur. Mustafakemalpaşa’yı daha ileriye götürebilmek adına çeşitli partilerden aramıza katılan arkadaşlar ile Mustafakemalpaşa’ya hizmet vermek için yola çıktık” diyerek CHP’nin Mustafakemalpaşa için düşündüğü projeleri anlattı ve sözü eski belediye başkanı Hayri Öztetikler’e bıraktı.

            Hayri Öztetikler de yaptığı konuşmada Küçükaşık’ın açıklamasına vurgu yaparak CHP’nin projelerinden bahsetti ve katılımcılığı artırmak için Muhtarlar Meclisi kuracaklarını belirterek, “Mevcut belde belediye binalarını muhafaza ederek 3 bucağımıza da belediye şubeleri kuracağız. Kent konseyini daha işlevsel hale getirerek sorunlara yerinde çözüm bulacağız. İhaleler filme alınıp internette yayınlanacak. Mustafakemalpaşa’nın belirli yerlerini Tarım ve hayvancılık bölgesi ilan edeceğiz. Deprem bölgesi zemin etütleri sağlam değil. Bunun için gereken tedbirleri alacağız. 5 yıl sonra Türkiye’de örnek gösterilecek bir belediye olacağız” dedi.

            Tatkavaklı Belediye Bakanı Orhan Alper Mustafakemalpaşa Belediyesinin iş yaptırmamak için her şeyi kısıtladığını belirterek, “Diğer belde belediyelerinin imkanlarını da kısıtlamışlardır. Kendilerini ilah sanan bu zihniyeti kınıyorum” dedi.

            Daha sonra CHP Büyükşehir İl Başkanı Metin Çelik de bir konuşma yaptıktan sonra yemek sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir