Ah şu çıkar siyaseti

Siyasetçiler, siyaseti, siyaset gibi yapsa adaletsizlik olur mu? Haksızlık, hukuksuzluk bu denli yoğunlaşır mı? İnsan hakları böylesine ayaklar altında çiğnenir mi?
           Sanmıyorum.
            Siyaseti adam gibi adamlar yapmadığı sürece haksızlıktan, hukuksuzluktan, adaletten, insan hakları ihlallerinden herhalde daha çok yakınacağız.
            Siyaset; ülkenin kalkınması, toplumun huzuru ve güvenliği için yapılır. Yalan konuşulmaması, rant düşünülmemesi gerekir.
            Dürüstlük önde gelir.
            Peki bizde böyle mi?
            Ne gezer.
            Öyle olsaydı, devletine, milletine 29 yıl boyunca başarıyla hizmet eden bir doktora yargısız infaz yapılır mıydı?
            Zorlama soruşturmaların tümünden alnının akıyla çıkan Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi doktorlarından Dahiliye Uzmanı Hüseyin Erener bir çırpıda Ardahan’a gönderilir miydi? Daha önce de Mudanya’ya postalanarak yaşatılan sürgünlere Ardahan eklenir miydi?
            Adalet böyle mi olur?
            Üstüne üstlük, minareyi çalarken, “Müfettiş soruşturması geçirdi” kılıfı uydurularak tezgâhlanan onur kırıcı uygulamayla hiç adalet sağlanır mı?
            Ticaret amaçlı siyasetle işlenen doku üzerindeki adalet, adaletsizlik getirir.
            İsterseniz öncelikle, hastanenin önünü açan ve bu günlere gelmesinde önemli katkıları bulunan Dr. Hüseyin Erener’i tanıyalım:
            Öncelikle Erener’i rakip görenlerin zorlamasıyla defalarca yapılan müfettiş incelemeleri sonunda hazırlanan raporların tertemiz olduğunu açıklayalım.
            Bu toprağın suyu ile büyüyen Erener, mesleğindeki 29 yılın 27’sini Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde geçirmiştir. Bunun 10 yılını başhekimlik görevini başarıyla yürüterek taçlandırmıştır.
            Ek bina yapılmış, fiziksel yapı değiştirilerek 100 yataklı hastane O’nun önderliğinde 250’ye çıkarılmıştır.
            Türkiye’de ilçeler arasındaki bilgisayarlı Tomografi kullanım hizmeti bir ilke imza atılarak ilk kez O’nun döneminde hizmet vermeye başlamıştır. Homodiyaliz Ünitesi, Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi, Cerrahiye Yoğun Bakım Ünitesi O’nunla yol almıştır. Acil Servis O’nunla kurulmuştur.
            Erener’in hizmetleri ortada, saymakla bitmez.
            Mustafakemalpaşalılar O’nu unutmaz.
            Muhtarlar Derneği yöneticileri, 15 muhtarla yaptığı çıkışla kıvılcımı ateşledi. Erener’in unutulmayacağın mektubunu okudu:
            AKP ilçe binasına giden onlarca muhtar Başkan Şaban Korkmaz’ı bir hayli terlettikten sonra yaptıkları açıklamada bakın neler dedi: “100 bin nüfuslu bir ilçenin Devlet Hastanesi’nde 6 dahiliye uzmanı kadrosu var. Ancak 2 doktor görev yapıyor. Bu iki doktorumuz özveriyle görev yaparak diğerlerinin boşluğunu da kapatmaya çalışıyor. Erener’in hizmetleri ortada. Dahiliye kadroları tamamlanması gerekirken sorun üretiliyor. Erener’in geçici görevle de olsa Ardahan’a atanması bizleri üzmüştür. Bu durum Mustafakemalpaşalı hastaları derinden etkilemiştir. Hastaların tedavilerinin yarım kalması ölüme terk edilmeleri demektir. Muhtarlar Derneği olarak Dr. Hüseyin Erener’in atamasını siyasi buluyoruz. Bu atamaya karşıyız. İlçe halkı adına Erener’in en kısa sürede görevine döndürülmesini istiyoruz. Aksi halde imza kampanyası başlatıp tepkimizi Sağlık Bakanlığı’na bildireceğiz.”
            Mustafakemalpaşa’nın tamamını temsil eden Muhtarlar Derneği atamayı siyasi buluyor ve derinden etkilenen hastaların ölüme terk edilmiş olabileceklerine dikkat çekerek Erener’i geri istiyor.
            Görülüyorki, Erener’in atamasına halk karşı çıkıyor.
            Peki bu vefasızlık niye? Yasalara, yönetmeliklere uygun olmayan usulsüz atama halka karşın neden yapıldı?
            Tek tabanca kalmak için olamaz mı?
Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım: Hani şu devlet destekli “Diyaliz Merkezleri” var ya. Bunlardan biri de Yalıntaş’ta yeşerdi. Sahiplerinden Bülent Trakyalı AKP’den İl Genel Meclisi Üyesi ve aynı zamanda Sağlık Komisyonu Başkanı. Dr. Hüseyin Erener’in de eski ortağı.
            Bunda ne var diye düşünebilirsiniz.
            Anlatayım: Düğüm burada yatıyor çünkü. Erener’le sürdürdüğü ortalıktan ayrılan Trakyalı, sırtını dayadığı siyaset gücü ile daha çok ticareti düşünemez mi?
            Pis kokular ayyuka çıktı da.
            Dandikten incelemeler, AKP İlçe Başkanı’nın topu taca atmaları. Hepsi senaryonun parçaları.
            Rant uğruna hastalar ölüme terk ediliyormuş kimin umurunda?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir