ADD’den Cumhuriyet yürüyüşü

Mustafakemalpaşa Atatürkçü Düşünce Derneğinin organize ettiği Cumhuriyet yürüyüşü Etibank parkı önünden başlayarak Atatürk anıtına kadar devam etti.

Yürüyüşe yaklaşık 1000 kişi katılırken, atılan sloganlarla Cumhuriyetine sahip çıkan vatandaşlar coştukça coştu.

Öğretmenevi önünde okunan andımızla birlikte belediyenin yaptığı şımbıldaklı saboteye de vatandaşlar oldukça sinirlendi. Andımız okunurken belediyenin tüyü bitmedik yetimlerin hakkı olan ve yapboz tahtasına çevirdiği belediye önüne harcadığı paralarla yaptırdığı şımbıldaklı şarkı söyleyen havuzun sesi belediye yetkililerince sonuna kadar açıldı. Andımız bittikten sonra bu saboteye tepki gösteren vatandaşların sesini duyan yetkililer şımbıldaklı havuzun sesini kesti. ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz, Türkiye laiktir laik kalacak, Ne mutlu Türküm diyene’ sloganları ile Atatürk anıtına gelen Cumhuriyet yürüyüşçüleri Anıtta saygı duruşu ve İstiklal marşını okuduktan sonra bir açıklama yaptılar. ADD gençliği yaptığı açıklamada;
‘Türk milleti! Ebediyete akıp giden her 10 senede, bu büyük millet bayramını, daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı, gönülden dilerim. Ne mutlu Türküm diyene!”diyen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun  90. Yıldönümünü tüm ülkemizde coşkuyla kutluyoruz. 
Çağdaş, demokratik ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk ulusunun birliği, beraberliği, mücadele azmi ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle, yokluklar içinde verilen bağımsızlık savaşının sonunda kurulmuştur. 
Türk ulusu, ümmetçilik yerine ulusçuluğu, kulluk yerine yurttaşlığı, gericilik yerine çağdaşlığı seçmiştir. Ancak bugün demokrasiyi amaç değil, kendi ümmetçi anlayışlarını gerçekleştirmek için araç olarak gören zihniyet işbaşındadır. Bu zihniyet emperyalist güçlerin de desteğiyle, Lozan 
Antlaşması’yla elde edilen kazanımları bugün pervasızca yok etmeye çalışmaktadır. 
Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir. 
90 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu içlerine sindiremeyen emperyalist güçler, bugün taşeron terör örgütleriyle ülkemizi bölmeye çalışmaktadır. Emperyalizmin bir dediğini iki etmeyen siyasi iktidar ise ülkeyi bölmeye çalışan terör örgütüyle müzakere masasına oturmakta, mutabakatlar imzalanmaktadır. Ülkemiz, başta Ortadoğu olmak üzere her taraftan ateş çemberiyle kuşatılmıştır. Komşularımızla sıfır sorun diye yola çıkan siyasal iktidar, emperyalist güçler ve onların dünyayı paylaşma hırslarının taşeronluğunu yaparak ülkemizi büyük bir savaşın eşiğine getirmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’yla emperyalizme diz çöktürmüş olan bu topraklar emperyalizmin üssüne dönüştürülmüştür. Bugün özgürlüğümüz ve 
bağımsızlığımız, birlik ve bütünlüğümüz tehdit altındadır. 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük devrimim” dediği laik Türkiye Cumhuriyeti’ne içten ve dıştan yönelebilecek tehditlere karşı, bugün her zamankinden daha dikkatli ve uyanık olmak zorundayız. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde olacaktır. 
Atatürkçü Düşünce Derneği, tam bağımsızlık ve ulus egemenliğine dayanan; laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, üniter devlet yapısı içinde korumaya ve sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır. 
Atatürk’ün ve onun kurduğu Cumhuriyetin bekçileri olarak biz her türlü tehlikenin farkındayız. Yetiştirdiğimiz Türk gençliğini de bu konuda uyanık tutmak asli görevlerimizden biridir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 
Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz” denildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir