2 Nisan Otizm Farkındalık Haftası kutlandı

Mustafakemalpaşa İbn-i Sina Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kpsamında hazırladıkları etkinlikleri sergilediler.
2016-2017 yılında da uygulanmaya başlanan Elele Engelsiz Hayat-2 Projesi uygulama aşamalarından biriside 2 Nisan Otizm Haftasının anlamına uygun kutlanmasıydı. Bu kapsamda engelli bireylerimiz ve Mustafakemalpaşa halkı ile 2 Nisan Otizm  Farkındalık Haftasında farkındalık oluşturmak için Mustafakemalpaşa Belediye Düğün Salonunda bir araya geldi.
Elele Engelsiz Hayat-2 Projesi ile toplumda engelli bireylere yönelik önyargıyı kırmak, toplumla iç içe olarak engelli bireylerin tanınmasını ve kaynaşmasını sağlamak,  toplumun tüm kesimlerinde farkındalık ve duyarlılık oluşturulması amaçlanmıştır.
Bu prensiple hazırladığımız projemiz ile ‘Farklılığınızın farkındayız, daima yanınızdayız’ sloganıyla düzenlenen programın başlangıcında konuşan Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı; Otizmin, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan davranışsal bir bozukluk olduğuna değinerek,
Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisinin olmadığını Otizme her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanabileceğini, Otizmin 3 yaşına kadar tespit edilebilmesinin önemli olduğunu,  erken tanı ve yoğun bir özel eğitimle yaşanılan iletişim kurma sorunlarının ortadan kalkacağını, her kesimin sabırla bu çocuklarımızla ilgilenmesinin gerekli olduğunu ve bu özel çocuklarımızın her zaman yanlarında olup onlara destek verileceğini  ifade etti.
Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı’ nın konuşmasının ardından; İlk olarak engelli bir bebeğin annesine seslendiği Merhaba Anne isimli  şiir okunmuştur. Ardından bir Velimizin Otizmli çocuğu  için yazmış olduğu şiirin videosu ve  ‘Otizm nedir?’ konulu video izlettirilmiştir. Videoların ardından İbn-i Sina Özel Eğitim ve Mesleki Eğitimi öğrencileri,  Türkiye’nin  Bölgeleri ve özellikleri temalı gösteri sergilemişlerdir ve bölgelerden oluşan puzzle parçalarını birleştirerek Türkiye Haritasını oluşturmuşlardır. En son olarak Otizmli öğrencilerimiz ellerinde dövizler ile gösteri yaparak Türkiye Haritasının etrafında toplanarak hep birlikte şarkı söylemişlerdir. Böylelikle özel öğrencilerimiz, kendilerinin eksik olmayıp,  yeterli ve özgüveni yüksek  bireyler  olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.
Programa Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı ve eşi Esra Masatlı, Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürü Erol Turan ve eşi Canan Turan, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Yüksekokul Müdürlüğü Temsilcisi, Mustafakemalpaşa Belediyesi Sosyal İşler Müdürü, kurum amirleri, okul müdürleri, veliler, öğrenciler ve Mustafakemalpaşa halkı katıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir