184 yıl yayınlanmayı bekleyen araştırma!

Author Image
Yüksel Baysal
184 yıl yayınlanmayı bekleyen araştırma!
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “en beğendiğin on icraatı” nedir diye sorulsa, hiç düşünmeden birinci sırada “Bursa’nın tarihsel, kültürel mirasının izini süren yayınlar” derim…
Şimdiye kadar 185 kitap yayınlandı;
Başkan Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanlığı dönemi hariç… Ki, onları da katarsanız, sayı 300’ü buluyor…
*****
Başkan Recep Altepe’nin “en beğendiğin yönü” nedir diye başka bir soru yöneltilse, şöyle derim: “Kitaba önem vermesi… Yayınlanan bütün yapıtlarla ilgili tanıtımı bizzat yapması!”
******
Bursa Büyükşehir Belediyesi, önceki gün altı yeni kitapla çıktı kamuoyunun önüne… Bursa’nın altını, üstünü, geçmişini, yaşanan mekanlarını araştıran yayınlar bunlar. Her biri başucu kitabı olabilecek yapıtlar…
******
Daha önce iki cildi yayınlanmış Bursa Kütüğü’nden söz etmek isterim. Başkan Altepe’nin, kitapların tanıtımı sırasında söylediği çok çarpıcı bir cümle vardı: “Yapıldıktan 184 yıl sonra gün ışığına çıkan araştırma!” 1800’lü yıllarda başlayan Osmanlı modernleşmesinin önemli hamlelerinden biridir nüfus sayımı… Padişah Sultan Mahmut döneminde İstanbul’da ilki yapılan nüfus sayımının ikincisi Bursa’da gerçekleştirildi. 1831 yılında yapılan o sayım ancak 2015 yılında insanlığın bilgisine sunulabildi.
******
Öteki beş yeni kitap, genellikle geçmişin izlerini bulmaya çalışan araştırma yapıtları… Bursa’nın sağlık tarihi açısından önemli bir kaynak gün ışığını çıkarıldı.
16. Yüzyılda Bursa’daki sağlık sistemi araştırılarak, kitap haline dönüştürülerek,
“15 ve 16. Yüzyıllarda Bursa’da Sağlık Hayatı” adıyla yayınlandı.
******
Bursa’nın en güzel yerlerine ilişkin çeşitli yazarların deneme tadındaki yazılarının derlendiği kitap, “Mekanların Diliyle Bursa” adıyla okurlara sunuldu.
******
Bursa’dan çıkan Şehülislam Abdülaziz Efendi’nin yaşamına ilişkin özgün bir çalışma var ayrıca… “Karaçelebizade Abdülaziz Efendi, Hayatı, Eserleri, Vakıfları” adlı yapıtta yazar, Bursa’nın su tarihinde önemli yeri olan Abdülaziz Efendi’nin sürgünlerde geçen yaşamına ilişkin bilgiler veriyor.
******
Bursa’nın yüz akı tarihçilerinden Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu öncülüğünde hazırlanan “Bosna’dan Bursa’ya Çengiş Beyleri” adlı çalışmada, İlova ailesinin ilginç öyküsü yer alıyor.
******
Bir de “Kent Rehberi” yayınladı Büyükşehir Belediyesi… 17 ilçenin tarihsel, kültürel, doğal zenginliğini anlatan cep herkülü bir kitap… İlgilenmeniz dileğimle, bilgilerinize sunuyorum.
******
YENİ YAYINLARA KAYNAK NEDEN YOK?
Tam bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye önerim var. Günümüzde edebiyat, tarih, kültür alanında emek veren birçok yazarımız bulunuyor. Ekonomik olanakları sınırlı bu yazarlar için de bir seçici kurul oluşturup, bu yazarlarımızın yapıtlarının gün ışığını çıkması sağlanamaz mı?
******
Örneğin ben birini biliyorum.
Süleyman Işık’ın “Keşiş Dağlı” roman tadındaki kitabı Bursa’daki kurtuluş mücadelemizi çok güzel anlatıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu kitabı yayınlasa şahane bir iş yapmış olur!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir