100 yıllık destan kutlandı

Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı’nda kazanılan zaferin 100. yılı, Mustafakemalpaşa’da düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı. Büyük zaferde canlarını feda eden aziz şehitlerimiz de şükranla anıldı.
Etkinlikler, Mustafakemalpaşa Şehitliği’ne çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
Törene; Kaymakam Yalçın Bulut, Garnizon Komutanı Binbaşı Ahmet Meydan, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Ünsal, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatı temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler ile birlikte vatandaşlar katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Garnizon Komutanı Binbaşı Ahmet Meydan, Çanakkale Zaferi’yle Türk toplumunda millet olma bilincinin tohumlarının tekrar yeşerdiğini, tüm dünyaya onur dersi verilerek Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması adına çok önemli bir adım atıldığını söyledi.
Müftü Musa Uzun tarafından şehitler için yapılan duanın ardından Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı töreni Belediye Düğün Salonu’nda devam etti.
Resim sergisinin açılışının ardından Mustafakemalpaşa Anadolu Lisesi’nin hazırladığı anma programında, şiir ve kompozisyonlar okundu.
Öğrencilerin sahnelediği ‘Çanakkale Oratoryası’  büyük beğeni kazandı. Seslendirilen türküler katılımcıları duygulandırdı.
Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından protokol, Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından Öğretmenevi’nde düzenlenen öğle yemeğinde şehit aileleri, yakınları ve gaziler ile bir araya geldi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir